EmlakVergisi

Gayrimenkul vergileri için son 14 gün!

2017 yılı vergi takvimine göre, gayrimenkul vergilerinin ödeme dönemi sona eriyor. 31 Mayıs’ta bitecek emlak vergisi, çevre temizlik vergisi ile veraset ve intikal vergisi için son 15 gün bulunuyor.

Emlak ve çevre temizlik vergisi için ödemeler ilçe belediyesinde yapılıyor. Veraset ve intikal vergisi ise vergi dairesinde ödeniyor. Ödemeler 31 Mayıs günü mesai bitiminde sona eriyor.

Ödemelerini internetten yapacak olan mükellefler gün sonuna kadar bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Ancak ödemenin 1 Haziran’a sarkması durumunda borca vergi cezası da ekleniyor. Bu ceza günlük değil aylık olarak uygulanıyor.

Peki, kimler hangi vergiyi, ne kadar ödeyecek?

1- Emlak vergisi

Emlak vergisini, mesken, işyeri, arsa ve arazi gibi gayrimenkul sahipleri ödüyor. Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen vergi için ikinci taksitler Kasım’da ödeniyor. Emlak vergisi için ödenecek bedel, gayrimenkulün değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor.

2- Çevre temizlik vergisi

Çevre temizlik vergisini yalnız mesken ve işyeri sahipleri ödüyor. Emlak vergisi ile aynı dönemlerde ödenen vergi konut ve işyerlerinde farklı şekilde hesaplanarak ödeniyor. Konutta su faturasına yansıtılan verginin işyerleri için belediyede ödenmesi gerekiyor.

3- Veraset ve intikal vergisi

Veraset ve intikal vergisi, kendisine miras kalan kimseler tarafından ödeniyor. Bu vergi Mayıs ve Kasım ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeniyor. (Emlakkulisi)

Benzer konu

konut9

Evini satanlara çifte takip geliyor!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, gayrimenkul alım satımı, kiralanması ile ilgili elektronik ortamda yoğun bir aktivite …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir