dekorasyon-örnekleri

İlk evini satın alanlara önemli tavsiyeler!

Bir ev satın almaya karar verdiniz ve bunun için maddi manevi tüm hazırlıklarınızı yaptınız. Son kararı vermeden ve kararınızı kesinleştirmeden önce işinize yarayabilecek bazı öneriler

Objektif öngörülerde bulunun

Bunlardan ilki, satın almayı düşündüğünüz mülkün gerçekten size uygun olup olmadığıdır. Beğendiğiniz evin tadilata ihtiyacı olabilir. Bu durumda bu tadilat sürecini yönetebilecek ya da yönlendirecek zamanınız ve beceriniz olduğuna emin misiniz? Belki de bu görevi tamamen profesyonel birilerine bırakmanız yerinde olacaktır. Özellikle, satın alma sürecinden kullanım amacına uygun hale getirilene kadar bir evin bütün ayrıntıları ile ilgilenmek zahmetli ve stresli bir iştir. Bu süreci akılcı ve somut bir şekilde öngörün ve buna göre karar verin.

Mali olarak gerçekten hazır olup olmadığınızı ölçmenin bir yolu, kısaca “geçmiş borçlara bakmak” olarak adlandırılabilir. Yani, mülk satın almadan önce hali hazırda bekleyen ve daha önce yapılmış borçlanmalarınızı temizlemeye çalışın. Bu sizin, ev satın alma ya da borcunu ödeme sürecinde gerçekten işinize yarayacak bir tavsiyedir. Uzun ömürlü borçlanmalarda, bunu yapacak lüksünüz olmasa da, daha kısa vadeli borçlarınızı tamamen temizlemeye çalışın.

Gerçekçi bütçe kalemleri

Her türlü mülkün el değiştirmesi sırasında, aracılı ya da aracısız bir şekilde pazarlık payı bulunur. Bu nedenle, son fiyat olarak söylenen miktar üzerinden pazarlık şansınızı kullanmalısınız. Kurumsal ve sabit satış fiyatları olan evler için bile, en azından konuyu gündeme getirmelisiniz.

Bütçenizi hesaplarken ve yatırımınızı emlak alanında yapmaya hazırlanırken, dikkate almanız gereken noktalardan birisi de operasyonel masraflar olarak adlandırabileceğimiz kalemlerdir. Bunlar, başlangıçta ev satın alma kalemine dahil edilmeyen ama oldukça büyük miktarlara ulaşabilen masraflardır. Görünmeyen masraflar olarak da adlandırabilecek bu harcamalar, taşınma, temizlik, tamirat, ulaşım, yasal kesintiler, harçlar, komisyonlar gibi masraflardır. Bu harcamaları başlangıçtaki gider cetvelinize yazmayı unutmayın.

Doğru lokasyon, en önemli özelliklerden birisidir. Yeni ev alırken en fazla ihtimam göstermeniz gereken özelliklerden birisi, en çok da bir daha değiştirilemeyeceği için evin konumudur. Konum, sizin yaşam konforunuzu ayrıca evinizin değerini de en fazla belirleyen kalıcı niteliktir. (3dkonut)

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir