insaat2

Konut Sektörü 2017 İçin Heyecanlı!

Yıldızı parlayan inşaat sektörü yeni yılda da sıkı çalışacağa benziyor. Firmalar ‘2017 model’ konutlar için hazırlanıyor, çünkü; kasım itibarıyla 692 bin yeni konut inşaatı için başvuru yapıldı.

1 milyon 289 bin 320 konut satışıyla rekor kırılan 2015’ten sonra, daha 2016 bitmeden aynı başarı grafiği yakalandı. Kampanyalarla tüm olumsuzlukların önüne geçen sektörün oyuncuları, yeni yıl için de aynı heyecan ve beklentiyi koruyor. Nitekim, yılın ilk dokuz ayında Türkiye genelinde 692 bin yeni konut için belediyelere başvuruldu. 692 bin 136 dairenin, 637 bin 936’sı özel sektör, 43 bin 869’u devlet sektörü ve 10 bin 331’i yapı kooperatifleri tarafından alınırken, dağılımda en yüksek pay İstanbul’un oldu. İkinci ve üçüncü sıralara Ankara’yla İzmir’in yerleştiği listenin sonunda Hakkâri, Şırnak ve Muş yer aldı.

Sektörün önde gelen isimleri kısa değerlendirmelerde bulundu. 2016 için belirledikleri 7,6 milyar lira değerinde 11 bin bağımsız bölüm satışı hedeflerini vurgulayan, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Murat Kurum, 2017 yılında da İstanbul ve Anadolu’nun çeşitli illerinde yeni projeler, arsa alımlarıyla ihaleler planladıklarını söyledi.

Kasım ayı konut satışlarıyla birlikte 11 ayda Türkiye genelinde konut satışlarının 1 milyon 198 bin 700’e ulaştığını, yeni bir rekorun artık nerdeyse kesinleştiğini söyleyen, Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu da; “Türkiye yabancı yatırımcılar için ilgi gören, marka bir ülke. Bunun için yabancıların konut alımı sonrası burada oturma ve vatandaşlık hakkı elde etmesine yönelik çalışmaların hızlanması gerekir” dedi.

2017’de Güneşli ve Kandilli’deki iki yeni proje için yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıklayan, Nef İcra Kurulu Başkanı Erden Timur; “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki projelerin yanı sıra Londra Berlin, Paris gibi metropollerde projeler planlıyoruz. Türkiye genelinde alınan ruhsatların en az yarısının da gelecek yıl inşa edileceğini öngörüyorum” ifadelerini kullandı.

2017’de 1 milyar lira büyüklüğe ulaşan 6 projeye imza atacakları haberini veren, Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Gür, bu bölgeleri de; Sancaktepe, Zekeriyaköy, Eyüp, Kağıthane, Taşdelen ve Kandilli olarak açıkladı.

2017 hedeflerini büyüten Metal Yapı Konut Genel Müdürü Akın Karali, hayata geçecek yeni projelerle birlikte 2 bin 500 kişiye daha istihdam sağlayacaklarını söyledi.

2016 yılında 1.350 aileyi ev sahibi yaptıklarını, 2017’de de yeni projelerle bu sayıyı artıracaklarını söyleyen, Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt; tüm siyasi ve güncel problemlere rağmen sektörün istikrarını koruduğunu belirtti.

2017’de ağırlık gayrimenkule olmak üzere, yaklaşık 100 milyon avroluk bir yatırım müjdeleyen Çağdaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Dağlarca Çağlar da; ‘‘Orta gelir grubunda olan konut alıcısından yoğun talep alıyoruz. Hedefimiz onlara uygun konutlar üretmek” dedi.

Kaynak: Emlakkoalıiyonu.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir