ev_fiyatlari6

Ev fiyatları düşüyor mu?

Konut fiyatlarının son yıllarda sürekli artmasına tanıklık ettik. Özelikle İstanbul, Ankara, Adana gibi büyükşehirlerde yıllık ortalama %20’leri bulan hatta geçen fiyat artışları oldu. Dolayısıyla da konuta yatırım yapan da, oturmak için satın alan da halinden memnundu. Ancak son aylarda ev fiyatlarının artmadığını hatta bazı semtlerde düştüğünü gösteren araştırmalar var. Peki ev fiyatları artıyor mu? Düşüyor mu? İşte ev fiyatlarıyla ilgili son gelişmeler.

Yatırımcı dolara, faize kaydı

Piyasalarda yaşanan daralma, dolardaki yükseliş ve mevduat faizlerinin artışı sebebiyle son aylarda konuta yatırım yapmak isteyenlerde azalma oldu. Dolarda, altında, hatta mevduat faiz oranlarında artış oluşunca, yatırımcı parasını bu tip araçlara yönlendirdi. Konut alımını bekletti. Bu sürede sıkışıp evini satmak isteyen kişi ya da inşaat firmaları da, ister istemez fiyat artışına gidemedi hatta çok sıkıştıysa fiyatında indirim yapmak bile zorunda kaldı.

Buna bir de bazı bölgelerde arz talep dengesi eklenince ister istemez bu durum fiyatlara yansıdı. İstanbul’da özellikle kentsel dönüşüm nedeniyle çok fazla inşaat yapılan Kadıköy, Bahçeşehir, Esenyurt gibi bölgelerde ev fiyatlarında artış olmadığı gibi düşüşler de görüldü. Yine büyükşehirlerin çoğunda özellikle lüks segment evlerde düşüş daha fazla. Büyük evler, villalar ya da çok lüks residans daireler talebin azlığı nedeniyle fiyat indirmek zorunda kalabiliyor. Yani arz talep arasında dengesizlik olan semtlerde bir miktar düşüş var diyebiliriz. Aslında bu düşüşten genelde yeni ev yapmak için kaynak arayışında olan inşaat firmalarıyla sıkı pazarlık yapanlar yararlanıyor diyebiliriz.

Normal fiyatlarda satılan dairelerde düşüş yok

Ancak bu durum 150.000 TL ile 300.000 TL aralığında satılan evlerde çok etkili değil. Anadolu şehirlerinde, küçük şehirlerde ev fiyatlarında düşüş yok. Zaten o kentlerde ev fiyatlarındaki artış İstanbul kadar yüksek değildi. Konut Geliştiricileri Derneği de İstanbul’da evlerin arz talep dengesine göre yapılmadığını, lüks segmentte talepten daha fazla ev inşa edildiğini açıkladı. Bunun da fiyatlara yansıması kaçınılmaz. Şu sıralar hazır konut kredisi faiz oranları düşmüşken, piyasa fiyatının altında ev bulmak da mümkünken; özellikle oturmak için ev satın alacaksanız şimdi tam zamanı.

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir