konut_kredisi228

Konut kredisi nasıl çekilir?

Konut sahibi olmak isteseler de hayallerindeki evi peşin olarak satın almaya yetecek kadar birikimleri bulunmayanlar için konut kredisi en iyi seçenek oluyor.

Beğenilen evin ücretinin tamamının bir kerede ödenmesi yerine sabit taksitler hâlinde aydan aya kira öder gibi satın alınmasına olanak tanıyan konut kredisi, pek çok kişi için ev sahibi olmanın en kolay yolu olarak görülüyor.

Konut Kredisi Nedir?

Bankacılar arasında “mortgage”, “tutulu satış kredisi” ya da “ipotekli satış kredisi” olarak da bilinen konut kredisi, satın alınacak taşınmazın ipotek altına alınması karşılığında bankaların müşterilerine satın alacakları mülkün yüzde 80’i oranına kadar verdikleri kredidir. Bu yüzde 80’lik oran 21 Eylül 2016 tarihli Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı ardından belirlenmiştir. Daha önce yüzde 75’lik olan kredi oranı, böylece yüzde 5 daha artırılarak ev sahibi olmak isteyenlere kolaylık sağlanmıştır. Yine aynı toplantıda konut kredisi faizleri, de bankalar arasında değişiklik gösterebilmekle beraber yüzde 0,85 ile 0,95 arasında belirlenmiştir. Konut kredisinin geri ödemesi, 30 yıla kadar uzatılabilecek bir dönem içinde ve sabit faiz oranıyla eşit taksitler hâlinde yapılır.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Temel olarak düzenli bir gelir sahibi olan her kişi, konut kredisi başvurusunda bulunabilir. Bankaya başvururken gereken üç temel belge; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyannamesidir. Ancak, daha önce kullanılmış başka bir kredi borcu nedeniyle hakkında yasal takibat bulunan kişilere konut kredisi verilmez.

Konut kredisi çekmek için satın alınacak evin “kat mülkiyeti tapusu”nun da bulunması gerekir. Taşınmaz henüz proje hâlindeyse ya da inşaatı tamamlanmadıysa “kat irtifakı tapusu” ile başvuru yapılabilir.

Evin Değerinin Ne Kadarına Kredi Kullanılabilir?

Bankaya yapılan başvurudan sonra bankanın görevlendirdiği uzmanlar tarafından krediye konu olacak konutun değerinin belirlenmesi için ekspertiz yapılır ve bu ekspertiz sonucunda çıkan değerin yüzde 80’i banka tarafından satın alınacak evin ipotek edilmesi karşılığında verilir. Evin ekspertiz değerinin yüzde 20’si ise peşinat olarak verilecektir. Bunun için banka kredi vermez; krediyi kullanan, bu meblağı toplu halde ödemek zorundadır.

İpotek Ne Zaman Kalkar?

Krediye konu olan taşınmazı alırken kullanılmış kredi miktarının tamamı, faizleriyle birlikte belirlenen vade sonuna kadar eksiksiz olarak ödendiğinde krediyi kullanan kişi, bankadan aldığı fek yazısıyla Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek ipoteği kaldırtarak evinin sahibi olabilir.

Kredi geri ödemelerinde 2 aylık bir gecikme olursa banka, krediyi kullan kişiye bir ihtarname çeker; 4. ay sonunda gecikmeli olanlarla birlikte ödeme yapılmamışsa yasal işlem başlatılır.

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir