ev_kredisi7

Aldığınız ev kredisini kapatmadan önce bilmeniz gerekenler!

Uzun süre kirada yaşayıp birikimlerini daha verimli bir şekilde değerlendirmek isteyenler, tercihlerini genellikle konutlardan yana kullanırlar. Hem içinde yaşanabilecek bir alan olarak son derece etkili bir yatırım olan evler, bunun yanı sıra kiraya verilmek üzere de ideal bir gelir kaynağı haline gelirler. Para biriktirerek uzun yıllar boyunca alınamayacak olan evleri ulaşılabilir kılan ev kredileri, çoğu kişinin imdadına yetişerek daha mutlu ve güvenli bir geleceğe ulaşmalarına imkan tanır.

Ev kredisi olarak adlandırılan ve bankalar tarafından müşterilere çeşitli koşullarda sunulan finansman, ev almak isteyenler için kefilsiz olarak tahsis edilen tüketici kredileridir. Bankalar, ödeme süreci boyunca, kredi aracılığıyla alınan eve ipotek koyduğu için kefil istemezler. Böylelikle olası bir ödeme güçlüğünde banka, kendini koruma altına almış olur.

Kendinize uygun bir ödeme planına göre ya da yapılandırma yaptırdığınız krediyi düzenli olarak ödüyorken maddi durumunuz daha iyi hale gelebilir. Bu kaynağı aldığınız ev kredisini kapatmak için kullanarak halihazırdaki borcunuzun tamamını ödeyebilirsiniz. Zira Tüketici Kanunu’na göre bu tip kredilerin henüz gelmemiş vadelerinin bir ve birden çok taksitini ya da finansman borcunun tamamını önceden ödeyebilirsiniz.

Kredi borcunuzu tamamen kapatırken bunlara dikkat edin!

Ev kredinizin ödemesini erken yapmak istediğinizde belli şartlar karşınıza çıkar. 6 Mart 2007’ten sonra devreye giren yasayla, krediyi kapatmak istediğinizde erken kapatma ücreti karşınıza çıkar. Sizin konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde % 1’ini, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise % 2’sini geçemez. Bu ödemeyi, kullandığınız faiz oranı sabit olarak belirlendiyse yapmak zorunda kalırsınız. Eğer krediyi değişken oranlı faiz ile kullandıysanız erken ödeme cezasından muaf olursunuz.

Bankalar toplu ödeme durumlarında tüketiciye faiz indirimi yapmakla yükümlüdürler. Böylece, ödeyeceğiniz miktarda azalma olup bu durum sizin lehinize gerçekleşir. 28 Mayıs 2014’ten önce kredi kullandıysanız bankanın sizden talep ettiği dosya masrafı, yapılandırma bedeli, ipotek ücreti gibi banka tarafından belgelendirilemeyen bu ücretleri, sözleşmenizde olması koşuluyla iadesini talep edebilirsiniz. Ancak her durumda % 2’lik erken ödeme cezasını ödemek zorundasınız.

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir