kira_sozlesmesi90

Kira sözleşmesi kendiliğinden yenilenir mi?

Kira sözleşmeleri, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmasıyla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakır. Kiracıdan da bu yararlanma hakkı karşılığında kira bedeli ödemeyi taahhüt eder.

Kira Sözleşmesi, kira kontratı olarak da anılmaktadır. Bu sözleşme, taşınmaz mal kiralamalarında imzalanır.

Kira sözleşmesinde, kira süresi, bedeli, kiranın ödeneceği tarih aralığı ve kiranın artış oranı yazar. Ayrıca, kiralanan gayrimenkule ait demirbaşlar da sözleşmede belirtilir.

Peki, kira sözleşmesi nasıl yenilenir? Otomatik yenilenme mümkün müdür?

Ülkemizdeki kanunlar ve mevzuat, gayrimenkul kiralamalarında, ev sahibindense kiracıyı korumaya yöneliktir. Dolayısıyla gayrimenkul sahibi açısından bakıldığında kira sözleşmesinin iptali kolay bir süreç değildir.

Kira sözleşmesinin yenilenmesini istemeyen ev sahibi, sözleşmenin süre bitimine en az 15 gün kala kiracıya bildirimde bulunmalıdır. Eğer bu bildirim resmi yoldan yapılmazsa, kiracı sözleşmede belirlenen kira artış oranında kira ücretini artırarak ev sahibinin hesabına yatırır ve sözleşme otomatik olarak yenilenmiş olur. Gayrimenkul sahibi de bu parayı aldığında kira sözleşmesi otomatik olarak bir yıl uzamış olur.

Gayrimenkul sahibinin kira sözleşmesini fesh etmesi için süre bitimini gerekçe göstermesi, kanunen yeterli değildir. Ev sahibinin, kira sözleşmesinin feshini istemesi için kiracının kira ücretini ödememiş olması ve bunun ihtarla bildirilmiş olması ya da kiracının apartmandaki komşularla iyi olmayan ilişkiler yürütmesi gibi geçerli bir sebep olması gerekir.

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’na göre mal sahibi, ancak 10 yıl geçtikten sonra geçerli bir sebep belirtmeksizin, kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Kanunlar ve yasal mevzuat kiracıdan yana olduğu için kiracı ödemelerini düzgün yapıyorsa ve apartmandaki komşularıyla iyi ilişkiler yürütüyorsa, mal sahibi kiracısını evden çıkaramaz.

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir