indir

Çeşme’ye Havalimanı Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın her 100 kilometrede bir havalimanı projesi kapsamında, 7 yeni havalimanı yapılacak. Bunlardan biri de İzmir’de Çeşme Alaçatı’ya yapılması planlanıyor.

2003 yılından beri havacılık sektörünün gelişmesi için köklü adımlar atan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, her 100 kilometrede bir havalimanı projesi başlattı. Proje kapsamında 7 ile havalimanı yapılması öngörülüyor. Kamu ve özel işbirliği çerçevesinde yaşama geçirilen projelerle sivil havacılıkta önü açılan özel sektörün de katkısıyla aktif havalimanı sayısı yurt içi uçuş ağı 55’e çıktı. Bu rakama son yapılması planlanan Yozgat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane (Salyazı), Niğde-Aksaray, Karaman,  İzmir Çeşme Alaçatı ve Batı Antalya havalimanlarının eklenmesi planlanıyor. Böylece yurt içinde havayolunu kullanan vatandaşların ve yabancı turistlerin yüzde 90’ı karayoluyla gezdiği takdirde her 100 kilometrede bir havalimanına ulaşabilecek.

Yurt dışı uçuş ağı 3 katına çıktı

Sivil havacılık sektörü de gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Havacılık sektöründe büyük gövdeli uçak sayısı 3’e katladı. Büyük gövdeli uçak sayısı 162’den 540’a çıktı. Toplam yolcu sayısı ise 2003 yılına göre yaklaşık 6 kat arttı ve 2015 yılı sonunda 181,5 milyona yükseldi.

Havacılık anlaşması bulunan ülke sayısı da 2 kat artış gösterdi. 81 olan ülke sayısı 167’ye çıkarak, Türk sivil havacılığa büyük katkı sağladı. 2003 yılında 2 havayolu şirketiyle 60 noktaya uçuş gerçekleştirilen yurt dışı uçuş ağı yüzde 372 arttı. Yurt dışı uçuş ağı, 6 havayolu şirketiyle 116 ülkede 283 noktaya kadar ulaştı.

2018 yılında ilk 3 ayında devreye girmesi planlanan ve yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli İstanbul Havalimanı da Türkiye’yi dünyanın önemli transit merkezlerinden biri haline gelecek.

Kaynak : emlakkoalisyonu.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir