kredi_kullanimi4

Kredi alabilmek için gereken şartlar nelerdir?

Konut fiyatlarında artış devam ediyor. Ancak ev sahibi olmak ve yatırım yapmak isteyenlerin konuta ilgisi sürüyor. Özellikle konut kredisi faizlerinin yüzde 1’in altına düştüğü bu dönemde konut alımları artıyor. Faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut talebini erteleyen tüketiciler, faiz indirimini fırsat bilerek konut kredisi kullanmayı tercih ediyor.

Öncelikle kredi almak isteyen kişinin kredi notu dikkate alınıyor. Kredi notu yüksek olanların kredi talebinin onaylanması daha kolay oluyor. Bu nedenle kredi notunun düşük olması halinde kredi notunu yükseltmek için bazı adımların atılması gerekiyor.

Aranan diğer bir özellikte kişinin düzenli bir gelirinin olup olmadığıdır. Düzenli gelirin olması da kredinin onaylanması açısından önemli kriterler arasında yer alıyor. Ayrıca konut kredisi kullanacak kişinin gelirini belgelemesi de gerekiyor.

Satın alınacak gayrimenkulün özellikleri de dikkate alınıyor. Taşınmazın bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Örneğin; taşınmazın sağlam durumda olması gerekiyor. Yani konutun yaşı ve fiziksel durumu dikkate alınıyor. Ayrıca kat mülkiyeti ya da kat irtifakı tapusunun da olması gerekiyor.

Konut kredisi kullanabilmek için peşinat da gerekiyor. Çünkü kullanılacak kredilerde konut değerinin yüzde 20’sini peşin olarak vermek gerekiyor. Daha önce kredide peşinat oranı yüzde 25 olarak uygulanıyordu.

 

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir