ofis

Ofis kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?

Gayrimenkul kiralamaları içinde ofisin ayrı bir yeri vardır. Konut kiralamalarında öncelik kişilerin beğenisi, tercihleri, bütçelerine uygunluğu iken ofis kiralamasında süreç daha karmaşık ilerler.

Öncelikle ofis kiralamalarında ticaret kanunun ilgili hükümlerini bilmek ve ona göre hareket etmek şarttır. Bunu yanında ofis kiralamalarında, şirket adına kiralamayı siz gerçekleştiriyorsanız, hatalar sadece sizin değil, aynı zamanda şirketinizin de olur.

Biz de sizler için ofis kiralamalarınızda dikkat etmeniz gereken unsurları bir araya getirdik:

* Her gayrimenkulün kiralamasında iskan gerekli bir unsurdur. Ancak ofis kiralamasında artı bir önemi vardır. İskanı olmayan bir yerde ticari herhangi bir faaliyet yürütemezsiniz. İskansız bir yeri kiralarsanız, çalışma ruhsatı da alamazsınız.

* Ofisi kimden kiraladığınız büyük önem taşır. Bu nedenle ofisi size kiralayan kişilerin kanunen böyle bir yetkisinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer ofisi kiralayan kişi, kanunen bu gayrimenkulün sahibi değilse, kiralamanın yasal olabilmesi için noter huzurunda hazırlanmış vekaletnamesinin olması gerekir. Kiraya verilmek istenen ofisin, birden çok sahibi varsa, diğerlerinin onayının alınması da şarttır. 

* Ofis olarak kiralanmak istenen yerin tapu kayıtları da kontrol edilmelidir. Bir işyeri için büyük önem taşıyan otopark, kömürlük, depo gibi eklentilerin tapuda söz konusu gayrimenkul üzerine işlenmesi gerekir.

* Bir gayrimenkulü ofis olarak kiralayacaksınız, bunun tapuya kayıtlı gözükmesine de özen göstermelisiniz. Tapuda ve apartman yönetim planında, söz konusu binada yapılamayacak işler belirtilmiştir. Bu nedenle yapacağınız iş ile kiralayacağınız yerin niteliğinin uygunluğunu tapu kayıtlarında test edilmesi gereklidir.

* Her kiralamada olduğu gibi ofis kiralamasında da kiracının kira dönemini huzur içinde geçirmesi büyük önem taşır. Eğer uzun süreli bir kira kontratına imza attıysanız, bunun tapuya işletilmesine yani şerh edilmesine dikkat edin.

 

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir