MzE4MzUzMT-konut-kredisi-cekme-yasi-18e-dustu

Evin değerini hangi gelişmeler artırır?

Yatırım amaçlı ev alıp değeri yükseldikten sonra satarak ya da kiralayarak kazanç elde etmek kulağa oldukça hoş geliyor. Öte yandan oturmak için aldığınız evin değeri sizin de beklemediğiniz şekilde yükseldiğinde de bu durumu değerlendirip sürpriz bir kazanç elde edebilirsiniz. Peki hangi durumlarda evinizin değeri artar?

Her ne kadar piyasa koşullarına bağlı olarak her sene belirli bir oranda evlerin değeri artsa da bazı çevresel gelişmelerin ve sizin yapacağınız katkıların bu durumdaki payını yadsımamak gerekir. Peki o durumlar nelerdir?

Çevresel Koşulların İyileşmesi 

Bir evin değerinin artmasındaki en önemli etkenlerin başında kuşkusuz çevresel koşullar geliyor. Örneğin evinizin yakınlarına bir metro istasyonu yapılmışsa, evinizin değeri kısa zaman içinde artacaktır. Çevre düzenlemesinin yapılması, yeni bir parkın açılması, alışveriş olanaklarının artması, spor ve sosyal faaliyetlerin gelişmesi de evinizin değerine pozitif bir etki yapar. Eğer oturduğunuz semtin çehresini değiştirecek yeni altyapı çalışmaları yapılıyorsa, örneğin sokaklara güzel Arnavut kaldırımları döşenmişse, ağaçlar dikilmişse, yeni çocuk parkları ve kreşler açılmışsa, kablolu TV alt yapısı, ya da doğal gaz hattı döşenmişse evinizin değeri daha da yükselecektir.

Biraz Tadilat Şart!

Elbetteki bir ev aldıktan sonra değerinin artması için her şeyi belediyeden beklememek lazım! Yapacağınız tadilatlarla evinizin değerini siz de artırabilirsiniz. Ama bu iş için biraz masraf yapmanız gerektiğini baştan göze almalısınız. Peki neler yapabilirsiniz? Öncelikle temel eksikleri gidererek işe başlayabilirsiniz. Bir evdeki temel ihtiyaçların en önemlileri ısınma ve serinlemedir. Eğer evde ısınma tertibatı yoksa, petek döşetip kombi almak, evinize çok önemli bir artı değer katar. Ama pencerelerinizde ısı yalıtımı yoksa, evi satın alacak ya da kiralayacak kişinin gözünde bu durum eksi hanesine yazılır. Dolayısıyla evinizin de değerine olumsuz etki eder. Ama siz pencerelerinize ısı yalıtımı yaparak bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Yazları sıcak geçen bir bölgede, örneğin Akdeniz bölgesinde yaşıyorsanız, ısınma kadar serinlemenin de yaşamsal bir sorun olduğunu göz önüne alarak evinize klima taktırabilirsiniz.

Temel ihtiyaçların bir diğeri de kuşkusuz güvenliktir. Eğer eviniz alt katlarda yer alıyorsa, pencerelere taktıracağınız estetik demir parmaklıklarla evinize değer katabilirsiniz. Çelik kapı da tadilat listenizin başında yer almalıdır.

Dekoratif ve işlevsel düzenlemeler

Evinizin içinde yapacağınız bazı dekoratif ve işlevsel düzenlemelerle değerini ciddi oranda artırabilirsiniz. Örneğin modern bir banyo dizaynı, kullanışlı parkeler ve günün modasına uygun duvar estetiği oldukça önemlidir. En çok vakit geçirilen mutfağı göz ardı etmeyip dolaplarını değiştirerek, hatta demirbaş olarak alacağınız ankastre eşyalarla evinizin cazibesini, dolayısıyla değerini artırabilirsiniz.

 

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir