yalitim1

Kışın faturaları azaltacak tasarruf yöntemleri

Kış aylarında gerek ısınmak için harcanan enerji maliyetlerinin giderlere eklenmesi, gerekse evde geçirilen zamanın artması sebebiyle faturalar da kabarıyor. Oysa kara kara düşünmek yerine birtakım tasarruf yöntemlerini uygulayarak faturalarınızı azaltabilirsiniz.

Kışın ısınmak için kullanılan elektrik, doğal gaz, kömür faturalarını azaltmanın en etkili yöntemi aslında yaz aylarında eve yalıtım yaptırmaktır. Çünkü evinize yalıtım yaptırarak ısı kayıplarını azaltabilir ve ısınma maliyetinizde neredeyse yarı yarıya tasarruf sağlayabilirsiniz. Ama eğer bu işleri bir sonraki bahara ertelediyseniz yine de üzülmeyin. Size önerdiğimiz tasarruf tedbirlerini uygulayarak faturalarınızı düşürmeniz mümkün…

1- Perdeler Önemli!

Güneş gören odalarda perdeleri açarak güneşten daha çok yararlanabilir, bu sayede kombiyi daha kısık ayarda çalıştırarak tasarruf sağlayabilirsiniz. Radyatör olan pencerelerdeki perde boylarını kısaltmak da tasarruf için oldukça önemlidir. Çünkü perdenin arkasında kalan radyatör evinizi değil perdeyi ısıtır!

2- Kapı ve Pencerelerden Isı Kaçmasın!

Evlerdeki en büyük ısı kaybı kapı ve pencere aralıklarında yaşanır. Bu nedenle çift camlı ve pvc doğramalı pencereleri olan, kapılarının altında yüksek aralık olmayan evler hem daha kolay ısınır, hem de faturalar daha hesaplı gelir. Ama eğer kapı ve pencerelerinizde boşluklar varsa, pencere ve kapı süngerleri ve bantlarıyla bu boşluklardan sıcak havanın kaçmasını engelleyerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

3- Yalıtım Şart!

Doğal gaz ya da kömür faturasını azaltmak için yalıtıma önem vermek gerekir. Örneğin; alüminyum folyo kaplı bir levhayı radyatörün arkasına yerleştirerek bu konuda bir adım atabilirsiniz. Radyatörlerin üzerini süs eşyalarıyla doldurmamak veya örtülerle kapatmamak gerektiğini de unutmamalısınız.

4- Siz Evde Yokken!

Gün içinde evde yokken kombiyi tamamen kapatıp evi soğutmak yerine kısık ayarda bırakarak evin sıcaklığını koruyabilirsiniz. Çünkü tamamen soğuyan evi ısıtmak çok fazla enerji harcamak demektir.

5- Kalın Giyinip Kombi Ayarını Düşürün!

Kış ayında evde tişörtle gezmek istiyorsanız, faturalardan tasarruf etmeyi unutmanız gerekir. Çünkü üzerinize hırka alarak kombi ayarını sadece 1 derece düşürdüğünüzde %6 tasarruf yapabilirsiniz. Gece yatarken de kombiyi kısarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

6- Radyatör Temizliğini İhmal Etmeyin!

Radyatörlerin iyi ısıtmamasının en büyük nedenlerinden biri, içlerinde tortuların birikmiş olmasıdır. Bu nedenle radyatörün ve kombinin periyodik bakımlarını ihmal etmemek gerekir.

7- Elektrikli Isıtıcı Seçimi

Eğer ısınmak için elektrikli ısıtıcı kullanıyorsanız ısıyı uzun süre koruyan yağlı radyatör seçebilirsiniz. Satın alacağınız elektrikli ısıtıcıya karar verirken enerji verimliliği yüksek olan bir model seçerek tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca ısıtıcının kapasitesini de kullanacağınız alanın büyüklüğüne göre belirlemeniz önemli bir detaydır.

 

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir