izmir18

İzmir markalı konutta cazibe merkezi oldu!

Türkiye’nin en güzel kentlerinden olan İzmir’in, modern yapılaşmayı hep geriden takip ettiği söylenir. Kentte kimi noktalarda doğruluk payını da içeren bu durumun değişmesi konusunda son dönemde önemli hamlelerin gerçekleştiği de bir gerçek. Özellikle İstanbullu markalı konut üreticilerinin Anadolu’daki önemli merkezlerinden biri haline gelen İzmir’de bu alandaki yatırımcı akınının ileriki dönemlerde de devam edeceği belirtiliyor.

Kentteki yeniden yapılanma sürecinde, ulusal ligde yer alan Soyak, İzmir’de Soyak Mavişehir, Soyak Siesta Oxygen ve Soyak Siesta gibi projeleri geliştirerek bu alanda öncü yatırımlara imza attı. Kentte Folkart Time, Folkart Towers gibi projelere imza atan Folkart ile Mahall Bomonti İzmir projesini geliştiren Türkerler Holding de kentin çehresini değiştiren konut ve ofis üreticileri arasında yer alıyor.

Bazı sektör temsilcileri, İzmir’in yeni imar planında yüksek katlı binalara izin verilmesinin deprem riskli zemin nedeniyle depreme güvenli yapılar için inşaat maliyetlerini artıran bir unsur olduğunu vurguluyorlar. Kimi üreticilerin bu maliyetlerden çekinerek İzmir’de proje geliştirmediklerine vurgu yapılıyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme İzmir Şube Bölge Müdürü Filiz Akkaya, Bayraklı, Salhane, Turan bölgesinin yeni kent merkezi planlarının onaylanması ile birlikte cazibe merkezi haline geldiğini söylüyor. Hazırlanan planlar ile birlikte ‘Yeni Kent Merkezi’ ilan edilen bölgede MİA (Merkezi İş Alanı), turizm, ticaret ve kültür ticaret alanları kullanım kararları alındığını belirten Filiz Akkaya, “İmar planlarının onaylanması ile bölgenin imajı değişip gayrimenkul yatırımları arttı. Büyük inşaat şirketlerinin yatırımları bölgeye yönelirken, rezidans, konut, AVM’den oluşan karma projeler geliştiriliyor. Yatırımların hız kazanmasıyla kentin silueti değişti ve prestiji arttı” diyor.

İzmir’in eski yerleşim yeri olarak adlandırılan Alsancak, Çankaya, Konak bölgesinde yer alan merkezi iş alanı kullanımları Bayraklı ve Salhane aksına kaymaya başladı.

TSKB Gayrimenkul Değerleme İzmir Şube Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Selda Ulaşır Aksoy, İzmir’de Bornova-Bayraklı, Buca, Narlıdere ve Mavişehir’in öne çıkan bölgeler olduğunu, buralarda lüks konut projelerinin üretilmeye başlandığını söylüyor.

Üniversitelerin bulunduğu Bornova ve Buca’da proje sayısının fazla olduğu görülüyor. Mavişehir bölgesi ise prestijli konut ihtiyacını karşılayan bir bölge olmasıyla öne çıkıyor. Bölge, kentin gelişme aksında olması, yeni alanların imara açılması, AVM’leri, özel eğitim ve sağlık tesisleriyle tercih ediliyor. Bayraklı Yeni Kent Merkezi, onaylanan yeni imar planıyla yeni kent merkezi olarak ilan edilmesi, prestijli şirketlerin tamamlanan ve devam eden projeleri ile öne çıkıyor. Bölgede 2011 yılında 5 bin 500-6 bin 500 TL olan metrekare fiyatları günümüzde 9 bin-10 bin TL’lere ulaşmış durumda.

İzmir’i öne çıkaran 3 neden!

1- Eski yapı stokonun çokluğu ve yeni modern yapılara olan talep

2- İzmirlilerin daha modern konut ve ofis talebi.

3-Yapımı süren İstanbul İzmir Otobanı’nın yarattığı cazibe.

 

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir