konut8

Kredi borcu varken işsiz kalanlar ne yapmalı?

Kredi çekip işsiz kaldıysanız aslında başvurabileceğiniz çok fazla seçenek yok. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk olarak bankanızla iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. Bazı bankalar, böyle durumlarda belli bir süre için borcun ödenmesini dondurabilmekte fakat bu tamamen bankanın inisiyatifinde olan bir durum.

Bir diğer alternatif…

Kredi borcunuzun bir süreliğine dondurulmasına ilişkin teklifinizi banka kabul etmezse bunun yerine yapılandırma teklifinde de bulunabilirsiniz. Kredi yapılandırması ile aylık taksit tutarını düşürerek işsiz kaldığınız süre içinde de ödeyebileceğiniz bir seviyeye indirebilirsiniz.

Kredi borcu öderken işsiz kaldığınızda işinize yarayabilecek bir diğer yöntem işsizlik sigortası fakat işsiz kaldıktan sonra değil kalmadan önce önlem olarak yaptırmanız gerekiyor. Kredinizi çekerken ya da sonrasında işsizlik sigortasıyaptırarak, işsiz kalma ihtimaline karşılık önleminizi alabilirsiniz.

Küçük tutarlar ödeyerek yaptıracağınız bu sigorta olası bir işsizlik durumunda, poliçe kapsamınıza göre kredi borcunuzu ödemeye devam eder. Siz de böylece işsiz olarak geçirdiğiniz süre boyunca hem yasal takibe girmemiş olursunuz hem de kredi notunuz düşmez.

Saymış olduğumuz yöntemlerden hiçbiri sizin için uygun değilse ve kesinlikle borcunuzu ödeyemeyecekseniz maalesef yasal takibe girme ihtimaliniz var. Borcunuzu 90 gün boyunca ödemediğiniz takdirde hakkınızda yasal takip başlatılır. Bu süreçte artık banka aradan çekilir ve dosyanız avukata ya da varlık şirketine devredilir.

Anlaşma yoluna gidilebilir

Avukatla ya da varlık şirketi ile görüşerek yine anlaşma yoluna gitmeye çalışabilirsiniz. Aranızda anlaşma sağlanamazsa yasal takip devam eder ve bu sürecin sonunda genellikle maaş haczi kararı çıkar. Maaş haczinde maaşın dörtte birine alacaklı tarafından el konulur. Eğer dava sonuçlandığında sigortalı bir iş bulmuş olursanız haciz işlemi hemen gerçekleşir. Dava sonuçlandığında hala işsizseniz borcunuza gecikme faizi işlemeye devam eder ve sigortalı bir işe girdiğinizde haciz işlemi başlatılır.

(Kaynak: projepedia.com)

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir