yatirim1

Büyük şehirde bahçe mi küçük şehirde arsa mı?

Ülkemizdeki gözde yatırım kaynaklarından birisi arazi ve bahçelerdir. Yatırımlarını bu doğrultuda yapmak isteyenlerin en büyük ikilemi, büyük şehirde mi yoksa daha küçük bir şehirde mi yatırım yapmanın daha mantıklı olduğudur.

Öncelikle bu sorunun net bir cevabının olmadığını bilmeniz gerekir. Alacağınız arsanın veya bahçenin durumu ve o bahçeyle arsanın bulunduğu şehirle ilgili bazı veriler, alacağınız karar üzerinde etki sahibi olmalıdır.

Büyük şehirler ikiye ayrılırlar; nüfus doygunluğuna ulaşmış şehirler ve yüksek büyüme hızına sahip şehirler. Büyüme hızı yüksek olan büyük şehirlerde bahçe almak, küçük bir şehirde arsa almaktan daha mantıklı bir tercihtir ancak burada da dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. Alacağınız arsanın konumunu, şehrin büyüme yönünü göz önünde bulundurarak seçmeniz gerekir. Kuzeybatıya doğru büyüyen bir şehrin güneybatısından bahçe almak çok mantıklı değildir.
Büyük şehirlerde, toplu konutların büyüme bölgelerinde alınan arsalar çok ciddi kazançlar sağlayabilir. Bir genelleme yapılacak olursa toplu konutlar, genellikle sanayi bölgesinin tersi istikamete, şehir merkezinin dışına doğru büyürler. Böyle bölgelerden alacağınız bir bahçe, size kısa süre içerisinde büyük paralar kazandırabilir. Alacağınız bahçe imara açık olmasa bile toplu konut bölgelerinde, başvurulması durumunda kolaylıkla imar izni alınabilir

Küçük şehirlerde doğru zamanda ve doğru yerde yapılan yatırımlar da ciddi kazançlar sağlayabilir. Büyük şehirlerde olduğu gibi küçük şehirlerde dikkat etmeniz gereken şeyler, o şehrin nüfus ve sanayi bakımından büyüme hızıdır. Buna ek olarak, küçük şehrin etrafında büyük bir şehir olup olmadığına da dikkat edin. Özellikle sahil kıyısında bulunan büyük sanayi şehirlerinin yanındaki küçük şehirler, arsa fiyatları açısından parlak gelecek vadeder. Bu arsalar, yeni kurulan veya büyüyen sanayi kuruluşları tarafından üretim veya depolama tesisi inşa etmek amacıyla satın alınabilir. Küçük şehirlerde alınan arsaların, büyük şehirdekilere kıyasla en büyük avantajı hazırda imar izninin olması ya da imar izninin çok daha kolay alınabilmesidir.

Sonuç olarak, satın alacağınız mülk ister büyük şehirde olsun ister küçük şehirde olsun, karar verirken arsanın konumunu ve şehrin büyüme eğilimlerini analiz etmelisiniz. Bununla birlikte, kısa vadeli yatırımlarda büyük şehirler; uzun vadeli yatırımlarda ise küçük şehirler bir adım öne çıkarlar.

 

Kaynak : projepedia.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir