emlak-vergisi

Emlak vergisi ikinci taksiti ne zaman ödenecek?

Arazi, arsa ve bina gibi gayrimenkulü olanların ödemesi gereken emlak vergisi her yıl ödeniyor. Bu yıl için ödenmesi gereken emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri mart ayında başladı, mayıs ayı sonuna kadar devam etti. Emlak vergisinin 1 Kasım Salı gününden itibaren de ikinci taksit ödemeleri başlıyor. Yani bu vergiyi ödemekle mükellef olanlar için geri sayım başladı. 1 Kasım’dan itibaren ikinci taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor. Ödememe yapılmaması durumunda emlak vergisi mükellefleri gecikme cezası ödüyor. İkinci taksit ödemelerinin 1 Aralık Perşembe gününe kadar yapılması gerekiyor.

Bu yılın emlak vergisi ödeyecek mükellefler ikinci taksit ödemelerini taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye yapabiliyor. Belediyelerin e-belediye sistemi varsa ödemeler internet üzerinden de gerçekleştirmek mümkün oluyor.

Kimler emlak vergisi ödemeyecek?

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince bazı gayrimenkul sahipleri emlak vergisi ödemiyor. Yani bu vergiden muaf oluyor. Brüt alanı 200 metrekareyi aşmayan ve tek konuta sahip olan;

– Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler,

-Başka geliri olmayan emekliler, bunların dul ve yetimleri

-Engelliler,

-Gaziler,

-Şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemiyor.

(Kaynak:3dkonut.com)

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir