konut5

“Konut Almak İsteyenler Elini Çabuk Tutsun”

“Konut almak isteyenler elini çabuk tutsun”

Son zamanlarda yaşanan döviz fiyatlarındaki artışın konut fiyatlarına yansıyacağını belirten İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, “Yatırım aracı olarak konut almanın tam zamanı” dedi.

Ülke ekonomisini etkisi altına alan döviz fiyatlarındaki artış, inşaat sektörünü de etkiledi. İnşaat malzemelerinde başlayan fiyat değişikliğinin konut satış fiyatlarını da etkileyeceğini ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Cevat Öncü, konut almak isteyenlere önerilerde bulundu. Öncü, “Konut almak isteyenler elini çabuk tutmalı” diyerek uyarı yaptı.

“Güven endeksi azaldı”

Döviz fiyatlarındaki artışın inşaat sektöründe de sıkıntılı bir süreci beraberinde getireceğini söyleyen Cevat Öncü sözlerini şöyle sürdürdü: “Döviz fiyatlarındaki kısa süreli artış, ülkedeki güven endeksinin azalmasından kaynaklanıyor. Bu durum, her sektörü etkilediği gibi inşaat sektörünü de yakından ilgilendiriyor. Ani yükselmelere baktığımızda, çoğu üründe artış yaşanıyor. Çoğu yatırımcı yatırım yapmaktan endişe duyuyor, insanların alım gücünde de sıkıntılar yaşanıyor. Bu belirsiz tablonun  devam etmemesini diliyoruz”.

Yatırım uyarısı yaptı

“Birikimlerini döviz yatırımı ile yapanların bugünlerde konut yatırımına dönmesi için tam zamanı” diyen Başkan Öncü, “Dövizi olanların henüz fiyatları artmamış olan konut yatırımına dönmeleri en mantıklı yatırım. Konut ihtiyacı olan ya da yatırım aracı olarak konut düşünenler için bugün alım zamanı. Dövizdeki oynama, konut fiyatlarını da yakın gelecekte etkileyeceği için konuttaki alım günü bugündür” dedi.

İnşaat sektöründe durgunluk

Banka faizlerinin düşürülmesinin ardından hareketlenen inşaat sektöründe durgunluğun baş gösterdiğini belirten Öncü, “Geçtiğimiz günlerde Ankara’da İnşaat Mühendislerinin Merkez toplantısında yapılan değerlendirmede Türkiye’nin her yerinde bir durgunluk olduğuna kanaat getirdim. Satışlarda durgun yaşanmasına yaşanıyor ancak önümüzdeki günlerde konut fiyatlarının artması bekleniyor. Çünkü dövizdeki yükseliş, inşaat maliyetlerini de arttıracak, firmalar mecburen konut fiyatlarında artışa gidecek” şeklinde ifade etti.

www.emlakkoalisyonu.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir