Konutta Kdv İndirimi

konut2

Bakanlar Kurulu, 150 metrekareden büyük konutların KDV’sini  %8’e indirdi. Konutların alıcıları artarken, piyasanın da hareketleneceği düşünülüyor.

Resmi gazete’de yayınlanan karara göre 150 metrekareden büyük konutların satışında KDV, 31 Mart 2017’ye kadar % 8 olarak uygulanacak. 150 metrekarenin altındaki konutların satışında % 1 ve % 8 olarak uygulanan KDV oranlarında değişiklik yapılmadı.

Piyasayı hareketlendirmek için emlak Konut GYO, ‘TÜFE’li Satış Kampanyası’nı başlattı. Yüzde 20 peşinat, % 0.70 faiz ve 120 aya kadar vade ile ev sahibi olmak isteyenler için kampanya yıl sonuna kadar devam edecek. GYODER’in Emlak Konut ile aynı şartlarda düzenlediği kampanya 15 Ekim’e kadar uzatıldı. KDV indiriminin gelmesiyle konut satışlarının tavan yapması bekleniyor.

Ziya Yılmaz DAP Holding Başkanı Konuştu:

“Sektörün bu tür teşviklere ihtiyacı var. GYODER ve Emlak Konut GYO gibi kurumların vatandaşın konut almasını kolaylaştırdı.Piyasaya hareket kazandıran bu faaliyetler sektörün önünü açmıştır.

Nazmi Durbakayım İNDER Başkanı Konuştu:

“KDV indirimi, satışa olumlu yansır. KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşüren karar büyük dairelerin satılmasına yardımcı olacak. KDV indirimi en çok, Afet Yasası dışında kalan projeler ile yerinde dönüşüm projelerinde büyük fayda sağlar.İndirim süresi 2017’nin sonuna kadar devam edecek. KDV’deki indirim direkt tüketiciye yansıyacak ancak fiyatlara fazla etkisi olmayacaktır.”

Yaşar Aşçıoğlu Aşçıoğlu İnşaat Başkanı Konuştu:

“Çok doğru, yerinde ve sevindirici bir karar oldu. Bu kararı yeterli görmüyorum. İnşaat sektörünün ivme kazanması için inşaat ile ilgili vergi, resim ve harçların daha da düşürülmesi gerekmektedir. Sevindirici olan hükümetin ve ilgili bakanlığın bu konuya el atmış olmasıdır. Bu karar, vatandaşın daha ucuza konut edinmesini, bizim de daha güvenli ve daha konforlu binaları daha fazla yapmamızı, kentsel dönüşümün de hızlanmasını sağlayacaktır.”

Aziz Torun GYODER Başkanı Konuştu:

“Sektör de haksız kazanca ve adaletsizliğe yönlendiren vergi yükü düzenlenmesi uzun zamandır beklediğimiz bir haberdi. Bu gelişme önemli bir ilk adım oldu. Satışları hareketlendirecektir. Ancak bu teşvik kalıcı olmalıdır.

www.emlakkoalisyonu.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir