tarim-arazisi-6

Devlet Harekete Geçti; İşlenmeyen Arazileri Biz Kiralayacağız

Tarım sektöründe üretimi arttırmak için işlenmeyen araziler 3. kişilere kiralanacak.

Olumsuzluklar yüzünden işlenmeyen 2 milyon hektar arazinin tarım sektöründeki  hasılatlarını artırmak için 3. kişilere kiraya verilerek, ekonomiye canlılık kazandıracağını düşünen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli harekete geçiyor. Türkiye Ziraatçiler Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Demirtaş” köyden kente göç edenler için gelir kaynağı olacağını ve yeni göçlerin olmaması için böyle bir çözüm bulduk” dedi.

Köylünün ekemediği arazileri belli bir düzen de kiraya verilmesi gerektiğini söyledi.  Eskişehir Meyve Sebze Üreticileri Derneği Başkanı Yıldıran Kılıç” arazi sahiplerinin kiralama usüllerinin yurda yayılması halinde hasılatın ve hasadın artacağını söyledi. Yıldıran Kılıç sözlerine şöyle devam etti:”çiftçi teşvikten yararlanmalı, kirasını rahat ödemeli” dedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar ise, “Devletin yapacağı kiralamalarda toprak sahibinin hakları  korunmalı” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım arazileri miras konuları yüzünden parçalandığını ve üretimin azaldığını belirtti. Bu arazilerin üretime geçmesi halinde 17 milyon TL hasılat olacağını söyledi.

Şemsi Bayraktar ise konuya şöyle yaklaştı:”her yıl 4 milyon hektar arazi nadasa bırakılıyor, bu arazileri üretime geçirirsek %15 artış gözlenir” dedi.Türk firmalarının üretimini arttırmak için ve ihracat yapabilmeleri için, “Yurtdışından yapılan kiralamalar ile ülkeye girecek ucuz maliyetli ürünün iç piyasayı bozmaması oldukça önemli” dedi.

Emlakkoalisyonu.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir