bakanlik-cesme-ildir-i-koruma-altina-alacak_bf6e0

Bakanlık Çeşme Ildır Körfezi’ni koruma altına alacak!

Çeşme’de incelemeler yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlar Kurulu kararıyla körfezi özel koruma alanı ilan edeceklerini açıkladı.

Yatla bölgede inceleme gezisi yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, “Bölgeyle ilgili çalışmalarımızı tamamladıktan sonra Bakanlar Kurulu kararıyla, bölgeyi özel koruma altına alıyoruz. Çeşme’yi 12 ay yaşayan bir yer, körfezi de kendine has balıkları ve birçok balık türünün yaşabildiği alan haline getirmeyi düşünüyoruz. Çeşme’yi kurtaracak bir proje olarak bakıyoruz” dedi.

DENİZE AÇILDI

Çeşitli ziyaretler ve incelemeler amacıyla İzmir’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Daha sonra Seagull adlı yatla denize açılan Özhaseki’ye İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Gazeteci Erol Yaraş, bürokratlar eşlik etti. Uygulanması istenen projenin detayları hakkında bilgiler alan Özhaseki, bölgede oltayla tutulan balıkları inceledi. Projeyle ilgili bilgiler alan Bakan Özhaseki, “En kötü alışkanlığımız önce kirletiyoruz, sonra da temizlemek için uğraşıyoruz. Tarihi eserlerimiz de öyle değil mi? İş bilmez adamlar, defineciler mahvediyor, sonra da onları nasıl kurtarırız diye uğraşıyoruz” dedi. Ziyaretlerinin ilk gününde yaptıklarım değerlendiren Özhaseki, projeyle ilgili ise “Çeşme ilçesi içinde körfezde bulunan eskiden çok canlı olan yaşamın söndüğü ve yavaş yavaş geriye gittiği, sadece tatilcilerin birkaç ay gelip burada serinledikleri yer gibi algıladıkları ortamı değiştirmeyi düşünüyoruz, ildir Körfezi‘ndeki bölgeyle ilgili çalışmaları yaptıktan sonra Bakanlar Kurulu kararı ile onaylayıp özel koruma altına alıyoruz. Çeşme’yi 12 ay yaşayan bir yer, körfezi de birçok balık türünün yaşabildiği alan haline getirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN DALGIÇ ÖZEL TAVSİYELER

Gezdikleri bölgenin bakir olduğunu ve korunması gerektiğini kaydeden Bakan Özhaseki, Belediye Başkanı’na tavsiyelerde bulundu. Bakan Özhaseki, “Gezdiğiniz yerler bakir. Birçok bölge Bodrum gibi yapılarla yaşanmaz hale gelmiş. Benden size bir tavsiye buraları çok iyi saklayın ve geleceğe dönük çalışmalar yapın. Siluetle ilgili bir kimlik çalışması da yapabilirsiniz” dedi.

 

Kaynak : emlaksayfasi.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir