izmir-770x470

‘Faiz indirimi İzmir’deki konut satışlarını ikiye katlayacak’

Konut kredisi faizlerinin aylık yüzde 1’in altına inmesiyle İzmir’de aylık konut satış hacminin 6 bin 500’den 12 bin seviyesine çıkması bekleniyor.

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gayrimenkul sektöründe uygulanan indirim kampanyalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrıları sonrası bankaların konut kredisi faizlerini düşürmeye başladığını anımsattı.

Kredi faizlerinin 2013’ten bu yana aylık yüzde 1’in üzerinde seyrettiğini ancak sektörün bu denli hızlı bir düşüşü beklemediğini ifade eden Güleroğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Faizlerin yüzde 1 seviyesinin altına düşmesi sevindirici bir gelişme. Faiz düşüşü kararıyla üye iş yerlerimizde yoğunluk başladı. Ertelenen konut talebinin yanında yatırım için de gayrimenkule ilginin arttığını gözlemliyoruz. Vatandaşın bu süreci iyi değerlendirmesi ve hızlı karar vermesi gerekiyor.

Geçmişteki kredi düşüşlerin ardından konut fiyatlarının da yükseldiğini deneyimledik. Bu nedenle yatırım yapacakların elini çabuk tutması gerekiyor. Bu durumun fiyatlara bir miktar spekülatif etkisi de olacaktır. TÜİK rakamlarına göre İzmir’de aylık konut satış rakamları 6 bin 200-6 bin 500 adet seviyesinde. Faizlerin yüzde 0,9’a kadar inmesinin yıl sonuna kadar bu rakamı 12 binlere çıkarmasını bekliyoruz. Satışların ikiye katlanacağı bir ortam bekliyoruz.”

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir