Başlıksız-1-251

Emlak Artışlarında Türkiye’nin Dünyadaki Konumu

Dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Türkiye’deki emlak artışının sürekli bir yükselişte olduğunu gösteriyor.

Türkiye’nin lokomotif sektörü olan emlak, kendi içinde şehirden şehre değer farklılıkları gösterse de uzun yıllardır genel anlamda canlı ve dinamik kalmayı sürdürüyor. Bu durum dünyadaki diğer ülkelerle karşılaştırıldığında da Türkiye’deki emlak artışının sürekli bir yükseliş çizgisinde olduğunu gösteriyor.

Emlak Fiyatları Dünya Ortalamasının Altında

2008’de Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayıp, bütün dünyayı etkisi altına alan ve mortgage krizi olarak bilinen global ekonomik krizle birlikte Türkiye’de de emlak fiyatları en alt seviyeye kadar indi. Ancak kısa zamanda toparlanan ve tekrar yükselişe geçen emlak artışları uzun süredir değer kazanan çizgisini koruyor.

Dünya şehirleri arasında yer alan İstanbul, emlak fiyatları konusunda yıllık ortalama % 15 artış gösterse de aynı unvana sahip olan diğer dünya şehirleriyle karşılaştırıldığında fiyatları hala ortalamanın altında kalıyor. İstanbul’daki en lüks daireler 5 – 6 milyon dolara satın alınabilirken bu fiyat aralığı New York, Paris ve Londra gibi şehirler için ortalama sayılıyor. Böylece dikkate değer fiyat avantajından dolayı uluslar arası gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin ilk hedefi çoğu zaman Türkiye ve İstanbul oluyor.

Diğer ülkelerde özellikle global ekonomik krizden dolayı uzun yıllardır toparlanamayan emlak artışları, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere İngiltere, Kanada ve Avustralya gibi ülkelerde durgunlaşırken Fransa, İtalya, İspanya ve Çin gibi ülkelerde önceki yıllara oranla düşüş göstermeye devam ediyor. Türkiye’de ise global ekonomik krizin gerçekleştiği ve yayıldığı 2008 – 2009 yıllarındaki düşüş dikkat çekici seviyelere ulaşsa da 2010 yılından beri ivme kazanarak yükselişini sürdürüyor.

Antalya Emlak Artışlarında İlk Sırada

Türkiye’de emlak fiyatlarının en yüksek olduğu şehir İstanbul olsa da fiyat artış yüzdesi açısından Antalya ilk sırada. Emlak fiyatları İstanbul’da bir önceki yıla göre ortalama % 16 artarken, Antalya’da bu oran % 19’a kadar tırmanıyor. Aynı şekilde İzmir de % 17’lik artış oranıyla Türkiye’nin emlak fiyatlarında en fazla yükselişe sahip olan 3 şehri arasında yer alıyor.

İstanbul, İzmir ve Antalya’daki bu artışın temel sebebi; yerli yatırımcı kadar yabancı yatırımcıların da bu şehirlere yoğun ilgi göstermesinden kaynaklanıyor. Bu 3 şehrin Kuzey Amerika ve Avrupa’daki muadillerine bakıldığında emlak fiyatlarının İstanbul, İzmir ve Antalya’dan çok daha yüksek olduğu görülüyor. Haliyle yabancı yatırımcı da tercihini bu 3 şehirden yana kullanarak emlak değerlerinin artmasını sağlıyor.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir