cc13d0d326acac659c5d78befa02d964

İzmir’de Kiralık Ev Bulunamıyor!

İzmir‘de yeni projelerin artan arsa maliyetleriyle birlikte konut satış fiyatlarında da yükseliş yaşandığı açıklandı.

İzmir emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO) Başkanı Mesut Güleroğlu, gayrimenkul piyasasında İzmir’in, İstanbul ve Ankara’ya göre çok daha bakir olması nedeniyle en gözde şehirlerden birisi olduğunu ifade etti.

Yatırımcıların son birkaç yıldır İzmir’e hızlı bir yönelim gösterdiklerini anlatan Güleroğlu, şunları kaydetti:

Gayrimenkul yatırımcıları için artık Ankara’da yer kalmadı, İstanbul’da zaten ciddi anlamda yer problemi yaşanıyor ama İzmir bakir olduğu için hem yabancı hem de diğer illerde yerleşik yatırımcılar İzmir’de yatırım yapmak için yer arıyorlar. Emlakçılar olarak, yaptığımız görüşmelerde İzmir menşeili olmayan firmaların da İzmir’e gelip yatırım yaptığını görüyoruz. Bunun önümüzdeki yıl içinde daha da hareketleneceğini düşünüyoruz

”BÜYÜK PROJELER HIZLA YÜKSELİYOR”

Güleroğlu, İzmir’de halen çok ciddi büyük yatırım projelerinin hızla yükseldiğini ve bunun artarak sürmesini beklediklerini dile getirerek, bunun fiyatlara da artış yönünde etkisi olduğunu belirtti. Yeni yatırımlarla kentte özellikle lüks konutların, giderek yükselecek arsa maliyet fiyatlarıyla artmasının kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Güleroğlu, “İzmir’de şu an Bayraklı Turan bölgesinde ciddi yatırımlar, yine inciraltı bölgesinde sağlık turizmine yönelik hareketlenme söz konusu ve yabancı yatırımcının o bölgede yatırım yaptığını biliyoruz. Buradaki metrekare birim fiyatları 400 liradan 800 liralara, 800 liradan  1.200 liralara ve daha yukarı doğru çıkıyor” diye konuştu.

Güleroğlu, piyasadaki bu gelişmeler doğrultusunda, konut satın almayı düşünenlere fiyatların düşmesi konusunda beklenti içine girmeden hareket etmeleri çağrısında bulundu.

”KİRALIK KONUT BULMAK SIKINTILI HALE GELDİ”

İzmir konut piyasasında asıl sıkıntının kiralık evlerde yaşandığını ve geçmiş yıllara göre kira fiyatlarında ciddi artış yaşandığını dile getiren Güleroğlu, şunları söyledi:

Kiralık konutlarda ciddi bir sıkıntı yaşıyoruz. İzmir zaten göç alan bir il. Bunun yanında Suriyeliler’in gelmesi, ev kiralamaya çalışması, öğrenci sayısındaki artış söz konusu. O yüzden ciddi anlamda kiralık ev açığı görüyoruz. Kiralık dairelerdeki fiyat artışları da bunu çok net gösteriyor. Geçen yıl Şirinyer’de 600 liraya kiraya verdiğimiz evi şu anda 800 liradan, Mavişehir’de 1000 – 1.100 lira arasında kiraladığımız 1+1’leri 1.300 – 1.400 liradan veriyoruz

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir