istanbullu_izmir_de_yasamak_istiyor_h9365_3991f

İstanbullu İzmir’de yaşamak istiyor!

TÜİK verilerine göre yılın ilk 5 ayında İzmir’de 32 bin 537 konut satıldı. Onca olumsuz tabloya rağmen bir önceki yılın aynı dönemine göre de yaklaşık yüzde 1.5’lik artış var. Bu oran Türkiye’nin üzerinde. Türkiye’nin artış oranı yüzde 1 bile değil. Bu veri İzmir’in gayrimenkul sektöründeki potansiyelini de ortaya koyuyor. Bu potansiyel sadece konut üretmek isteyen yatırımcıların değil, aynı zamanda satış ayağındaki emlak piyasasının aktörlerinin de dikkatini çekmiş durumda.

İSTANBULLULAR İZMİR’İ İSTİYOR

İzmir-İstanbul Otoyolu projesiyle birlikte İzmir’de yaşama planı yapan çok sayıda İstanbullu olduğuna dikkat çeken Serkan Sonbahar, “Bu ve bunun gibi birçok potansiyelle birlikte sektöre yeni bir ses getirme amacıyla yola çıktık. Sürekli gelişen bir piyasa var.

KONUT FİYATLARI

İzmir  Bölge (metrekare/TL)  2.000 Yatırımın geri dönüş süresi (yıl) 18,38

Konak Bölge (metrekare/TL) 1,941 Yatırımın geri dönüş süresi (yıl) 14,44

Bayraklı Bölge (metrekare/TL) 2.400 Yatırımın geri dönüş süresi (yıl) 21,75

Bornova Bölge (metrekare/TL) 2.519 Yatırımın geri dönüş süresi (yıl) 19,16

Karşıyaka Bölge (metrekare/TL) 2.547 Yatırımın geri dönüş süresi (yıl) 17,97

REEL OLMAYAN FİYATLAR VAR

İzmir deki konut piyasasını da değerlendiren Serkan Sonbahar, özellikle ikinci elde bir durağanlığın varlığına dikkat çekiyor. Sonbahar, bunun nedenini ise söyle aktardı: “200 ile 500 bin tl arasında bütçesi olan kitle şu an beklemeyi tercih ediyor. Faiz oranlarının düşmesini bekliyor. Bu beklenti özellikle ikinci el konut piyasasını çok etkiliyor. Öte yandan bu alanda reel olmayan fiyatlandırmalar var. Burada da mülk sahibini ikna etmek zor oluyor. Konutun her yıl bir getirisi var, ama bazı mülk sahipleri bunun üzerine çıkıyor. Tabii bu fiyatları piyasa da kabul etmiyor. Şu an metrekare fiyatları acısından en pahalı bölge ise Yeni Kent Merkezi‘nin olduğu alan. Daha sonra Mavişehir geliyor.”

BOŞANMA ETKİSİ

İzmirli tüketicinin profilinin farklı olduğuna vurgu yapan Serkan Sonbahar, “Düne kadar büyük ev ve balkonlar vardı. Bu biraz değişiyor. Son projelerde evler küçülmeye, balkonlar gitmeye başladı. Yönetmeliğin de balkonların gitmesinde payı var. Tabii bunu izmirli tüketiciye anlatmak zor. Özellikle son dönemde 1+1 ile 2+1 projelerde artış var. Burada da belirleyici olan genç ve üniversite nüfusunun artması. Bir de İzmir boşanma oranlarında ilklerde. Bu talepte onların da payı var” ifadesini kullandı.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir