21baa071564ba86c4e544f6a7bb9912f

2016 Temmuz Kira Artış Oranı Belli Oldu

Kira artış oranında eski Borçlar Kanunu’nda bir üst sınır yoktu. Sözleşmede serbestlik geçerliydi.

Fakat yeni Borçlar Kanunu bu konuya bir sınır getirdi. Kanunla birlikte ev sahibinin kafasına göre zam yapmasının da önüne geçildi.

Yeni Borçlar Kanunu’na göre kira artış oranı “Üretici Fiyat Endeksi”ne (ÜFE) göre yapılıyor. Yani ev sahibi Üfe’yi geçmeyecek oranda zam yapabilir.

Bu madde konutlar için 1 Temmuz 2012 itibariyle yürürlüğe girdi.

Üfe oranı, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay düzenli olarak açıklanıyor. Kira zam oranı da aylık olarak yayınlanan bu üfe oranlarına göre yapılıyor. Peki kira sözleşmesini geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapanlar için bu yıl zam oranı ne kadar olacak?

TÜİK Haziran Üfe oranlarını açıkladı. Buna göre:
Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,41artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 3,19 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,41 artış ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 4,91 artış gösterdi.

EN FAZLA YÜZDE 4.91 ARTIŞ YAPABİLİR
Kira artış oranı hesaplanırken ÜFE’nin 12 aylık ortalaması baz alınıyor. Buna göre geçen yıl Haziran ayında kira sözleşmesini yapan bir kiracıya ev sahibi en fazla yüzde 4.91 artış yapabilir.

Örneğin;
Kira Bedeli: 1.000 TL
Kira zam oranı: Yüzde 4.91
Zam bedeli: 49,10 TL
Zamlı kira bedeli: 1.049.10 TL olur.

ÜFE Mİ SÖZLEŞME Mİ?
Kira artış oranında yasal sınır Üfe’dir. Fakat sözleşmede farklı bir oran belirtilmiş ve siz de o sözleşmeyi imzaladıysanız dolayısı ile bu zam oranını kabul etmiş oluyorsunuz. Bu durumda sözleşmede yazan orana göre artış yapılacaktır.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir