eski_fo_a_da_sat_l_k_mustakil_ev_6090126457820545664

NEDEN TAŞ EV ?

Taş evler; dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir zararlı kimyasal içermeyen, pis havayı filtreleyen, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklı yüzyıllarca ayakta kalabilen yapılardır. O yüzden Taş evler, hiç kuşku yok ki son zamanlarda doğal taşlarla bezenmiş evler daha çok rağbet görmeye başladı.

Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı altında doğal olmayan o kadar çok malzeme kullanılmaktadır ki; taş, toprak veya ahşap bir evde yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğunu bütün dünya kabul etmektedir. Yaşam alanımızı vücudumuza benzetecek olursak, vücutla temas halinde olan elyaflar, pamuk, yün, kaşmir, keten gibi doğal elyafları kullanmayı tercih ederiz. Hiçbir zaman polyester veya naylon atlet giymek istemeyiz. Bundan ötürü, yalıtım dediğimiz sistem de doğal ürünlerden yapıldığı sürece sağlıklıdır. Normal bir villada duvarın delikli tuğla ile yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerine betondan sıva, üstüne yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesinin üstüne sıvama ve dış cephe boyası, duvarın iç kısmına alçı ve saten boya. Taş Evde ise sadece taş ve Toprak tüm bu yapılan işlemlerin yerini almaktadır.

Ülkenin neredeyse her noktasında karşılaşabileceğiniz bu taş ev leri mimarisi dekorasyonu, konumu ve bunun gibi özelliklerine bağlı olarak uygun rakamlardan yüksek rakamlara kadar satın almak mümkün.  Taş evlerin yapımında kullanılan bu taşlar son derece geniş bir yelpazeye sahip. Bu nedenle de ülkemizin değişik yerlerinde farklı taş ev mimarilerine rastlamanız mümkün. Doğal olduğu için sağlık açısından olumlu etkilerinin olduğuna inanılan bu taş evler maliyet konusunda da ahşap evlere nazaran daha avantajlı gibi görünüyor. Örnek vermek gerekirse bir taş evi ahşap bir evden daha pahalıya alıyorsunuz. Fakat boya, vernik ya da buna benzer hiç bir bakım gerektirmediği ve zaman içerisinde eskidikçe daha da güzel bir hale bürünen taş evler alıcısına ileriye dönük kazanç sağlamaktadır.  Bu tarz evlerin yapımında kullanılmak üzere ülkemizin çeşitli noktalarından farklı özelliklere sahip olan taşlar çıkarılıp işlenmekte ve gerek yurtiçi olsun gerekse yurtdışına satışı gerçekleşmektedir. Bu taşlara örnek olarak Konya’nın Selçuklu ilçesinin Sille yöresinde çıkarılan Sille taşını ya da Mardin’de halen çıkarılmaya devam edilen kalker taşını örnek verebiliriz. Rutubete, neme, sıcaklığa ya da soğukluğa hatta sese bile dayanıklı olacak şekilde mükemmel bir ürün çeşidine sahip olan bu taşlardan her yörenin iklim koşullarına has  taş evler inşaa edilmektedir. Bu evlerin tercih edilmelerinin en önemli özelliklerinin başını ise kışın sıcak, yazın ise soğuk ve serin olmaları çekmektedir. Kısacası bu tarz bir yatırımda gözünüz var ise mutlaka değerlendirebileceğinizi söyleyebiliriz.

 

Gayrimenkul Danışmanı

Dinçer KARAKUZU

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir