7dd0ebf6b475496d68d6215bffd65862

İzmir Konut Sektörüne Göç Dopingi

Özellikle İstanbul’dan yoğun göç alan İzmir’de konut sektörü ivme kazanmaya başladı. Otoyol ve hızlı tren projelerinin de faaliyete geçmesiyle İzmir’in cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor…

TÜİK’in verilerine göre en çok göç alan 3. şehir İzmir oldu. Türkiye’nin 80 ilinden de göç alan İzmir’e 20 bin 849 kişi göç etti. 16 bin 129 İstanbullu ise İzmir’i tercih etti.

Göçle beraber nüfusun artış gösterdiği İzmir’de konut piyasasında da hareketlenme bekliyor. Konuyla ilgili İzmir’in inşaat sektörünün önde gelen isimleri açıklamalarda bulundu.

KONUT FİYATLARI İSTANBUL’A YETİŞMEDEN YATIRIM YAPIN

İstanbulluların İzmir’i yaşamak için seçmesinin 3 yıldır dile getirdikleri bir durum olduğunu söyleyen Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Kalı, “İstanbul’un megapol olmasının getirdiği trafik ve pahalılık gibi sorunlar İstanbulluları İzmir’e yönlendiriyor.” dedi.

İstanbul İzmir otoyolunun hizmete açılmasıyla bu göçün ciddi şekilde artacağını belirten Kalı, İzmirlilere konut fiyatları İstanbul fiyatlarına gelmeden yatırım yapmaları konusunda tavsiyede bulundu.

İSTANBUL’DAN İZMİR’E GÖÇ ARTACAK

İzmir’deki projelere en fazla talebin İstanbullular’dan geldiğini söyleyen Tanyer inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer, “İstanbul’dan yorulan; trafik, hava kirliliği, gürültü ve insan kalabalığından kaçan İstanbullular İzmir’i tercih ediyor. Bunun nedeni İzmir’in daha doğal, daha sakin ve daha yaşanabilir olması. İstanbul’dan İzmir’e gelen insan sayısı bundan böyle azalmayacak, daha da artacaktır.” dedi.

OTOYOL PROJESİ YATIRIMCININ İLGİSİNİ ARTTIRDI

Hızlı tren ve İstanbul İzmir Otoyolu projesinin tamamlanmasıyla İzmir’in cazibe merkezi haline geleceğini belirten Müteahhitler Federasyonu Başkanı Başkanı Necip Nasır, “Otoyol projesi ile iki şehir arasındaki mesafe 3, 3,5 saate düşecek. Yatırımcıların da bu anlamda ilgisi çok arttı. İzmir için mevcut planlar yeterli değil. Planları oluşturmadığımız sürece, gelecek talep sadece yeni sorunların doğmasına neden olacaktır.” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’UN TEK RAKİBİ İZMİR

Yaşam tarzı ve coğrafya olarak İstanbul’un tek rakibinin İzmir olduğunu söyleyen Kavuklar Grup Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk, “İstanbul’un sosyal yaşamına, boğazına ve kültürüne alışmış insanlar bu yüzden ilk alternatif olarak İzmir’i düşünüyorlar. Bundan böyle İstanbul’dan ve diğer illerden nitelikli göçün artarak devam edeceğini söylemek yanlış olmaz.” dedi.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir