emlak_sektoru_markali_buyumeye_devam_ediyor-1900x700_c

İşte İzmir’in son 5 yıllık gayrimenkul piyasası!

Kalme Kurumsal Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık İzmir Şube Müdürü Gözde Tecirli İzmir ili sektör analizi raporu hazırladı. İşte İzmir’in gayrimenkul piyasasıyla ilgili son 5 yıla ait genel durumu…

ÇİĞLİ:

Çiğli sınırları içinde bulunan ve 2004 yılında açılan Kent Hastanesi ile Katip Çelebi Üniversitesi bulunduğu bölgenin gelişimine ciddi katkıda bulunmuştur.

İlçe sınırları içerisinde bulunan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi içinde 495 büyük ölçekli iş yeri planlanmış olup bunların 440’ı faal olarak çalışmaktadır. İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde, Bölge Müdürlüğü binası, cami, cami altında 5 adet dükkan, eğitim merkezi, ısıtma merkezi, benzin istasyonu, itfaiye, 13 adet banka şubesi, küçük parseller merkezinde 40 dükkanlık bir sosyal merkez, atık su arıtma tesisi, Ataer AŞ. Enerji Santrali, 41 adet trafo merkezi ile hizmet vermektedir. Bölgede az sayıda boş sanayi parseli bulunmaktadır.

İlçede gelişmekte olan bölgelerde havuzlu siteler ve lüks konutlar yapılmaktadır. Satış rakamları bölgelerine göre değişmekte olup, Kent Hastanesi’ nin bulunduğu Ataşehir Mahallesi’ nde yüksek gelir grubuna hitap eden konut yapıları mevcuttur.

KARŞIYAKA:

Mavişehir konut açısından yüksek gelir grubuna hitap eden ve sosyal tesislere sahip lüks sitelerin bulunduğu bir bölgedir. Burada halihazırda inşaatlar, tamamlanmış siteler ve boş arsalar bulunmaktadır. Çevreyolu aracılığı ile direk ulaşım sağlanabilmesi ulaşımı kolaylaştırmaktadır. Bunun dışında Ege Park Mavişehir ve yeni yapılmış olan açık alanları bulunan bir alışveriş merkezi olan Mavi Bahçe bölgedeki ticari hareketliliği arttıran yapılardır. Mavi Bahçe tüm İzmir genelinde popüler bir AVM olup, özellikle hafta sonu insan yoğunluğu yüksektir. Mavi Bahçe’ nin tam karşısında bulunan Carrefour AVM yıkılmıştır. Mavi Bahçe bu açıdan da tercih edilebilecek bir AVM olmuştur.

Karşıyaka Çarşı denilen bölge ticari hareketliliğin ve yaya trafiğinin çok yoğun olduğu bölgededir. Sahil yolu ile dolmuş ve İzban durakları arasında geçiş yolu olması, taşıt trafiğine kapalı olması, yaya trafiğinin yüksek olması ve çok sayıda dükkan ve ofis bulunması ticari değeri yükseltmektedir. Bu bölgede bulunan dükkanların kira getirileri ve satış rakamları yüksektir. İlçede konut yapılaşma hızı yüksek olup, ilçe genelinde konutlar yüksek gelir grubuna hitap etmektedir. Bölgenin denize yakın olması, ulaşımın kolay olması ve ilçe sakinlerinin gelir düzeyleri açısından konutların satış rakamları yüksektir.

İZMİR İLİ GAYRİMENKUL PİYASASI İLE İLGİLİ SON 5 YILA AİT GENEL DURUM:

Aliağa: Yapılan yatırımların neticesinde yeni oluşan yerleşim alanları ile site tarzı yapılaşmalar oluşmuştur. Konut fiyatları daha önce olmayan havuzlu, sosyal tesisli site inşaatları ile yaklaşık %40-%50 oranında yükselmiştir.

Çiğli: Son yıllarda çok hızlı bir gelişim süreci geçiren Çiğli ilçesi, İzmir’de en çok fiyat artışı gösteren ilçelerinden biridir. Özellikle Çiğli’nin üst bölgeleri son dönemde çıkışta olan semtlerdir. Ayrıca Katip Çelebi Üniversitesi bölgede konut talebi oluşturmuş olup, bölgenin değerini yükseltmiştir. İlçede son 5 yılda konut fiyatlarında %40-50 oranında artış olduğu gözlemlenmektedir.

Karşıyaka: İzmir’in en çok tercih edilen bölgelerinden olan ilçede son 5 yılda konut fiyatlarında %40-50 oranında artış olduğu gözlemlenmektedir. Özellikle Örnekköy, Mavişehir, Yamanlar, Şemikler ve Atakent ilçenin çıkışta olan semtleridir. Bölgede inşa edilen site yapılarının tercih edilirliği yüksektir.

Konak-Karabağlar: İzmir’in kentsel dönüşümünün yoğun olarak gerçekleştiği bölgelerinin başında gelen ilçelerde  özellikle yeni inşa edilmiş binalarda geçmiş yıllara oranla değer artışlarının %30 – 40 civarında, eski binalarda ise %10-20 civarında olduğu gözlemlenmiştir.

Çeşme: Özellikle Çeşme Alaçatı’da son 2-3 yılda konut birim fiyatları yaklaşık %40 oranında artış göstermiş olup, Çeşme İzmir genelinde son 5 yılda konut fiyatlarının en çok artış gösterdiği ilçelerden biridir.

Menemen: Karşıyaka’ya yakınlığı ve İzban ile ulaşım probleminin çözülmesi nedeni ile tercih edilen bölgede, son yıllarda birbiri ardına inşa edilen siteler ve yeni yapılar nedeni ile bölgenin cazibesi artmış olup, bölgede son yıllarda konut fiyatlarının  %30 – 40 oranında artış  gösterdiği gözlemlenmektedir.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir