Türkiye’de en çok kullanılan platform olarak hala önemli bir mecra.Kendinizi çevrenize tanıtırken ürün pazarlamak yerine sosyal hayatınızla daha çok öne çıkmanız gerektiğini düşünüyorum. Eğer işinizi çok seviyorsanız, zaten hayatınızın içinde o da yer aldığı için elbette belli kareler bu sayfalarda yer alacaktır. Örneğin arkadaşlarınız ile öğlen yemeği yerken çekilen anılar veya iş yerinin pozitif enerjisini yansıtan karaler gibi. Ürün bazlı tanıtımlar için bir FAN sayfası yaratılması gerektiğini ve bunun üzerinden konuyla ilgili paylaşımlar yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

Paylaşımlar arasında en çok dikkat çekenlerin video olduğu bir gerçektir. O yüzden uzun olmayan kısa video çekimleri ideal olacaktır.

Twitter

Twitter ilk çıktığından beri daha çok sohbet etmek isteyenlere hitap eden bir ortamdır.Kısıtlı karakter sayısının olması, söyleyeceklerinizi iyi düşünmenize yönlendiriyor. Bu ortamda vereceğiniz ufak bilgilerle kendinizi uzman olduğunuz konuda ön plana çıkarabilirsiniz. Ancak unutmayın sohbetlerde hep kendinizden bahsederseniz, ilgiyi kaybedersiniz. O yüzden dozajını iyi bilmek ve farklı içerikleri de paylaşmak gerekir.

Pinterest

Pinterest nedense Türkiye’de beklediğim ilgiyi görmedi. Oysa burada çok güzel görseller yükleyebilir, saklayabilir ve onlar üzerinde oynama yapabilirsiniz. Panonuza paylaşımlarınızı çivileyebilir sizi takip edenlere görsel şölen sunabilirsiniz.

Google+

Her ne kadar Google’ı sevsem de bence sosyal medya platformu olarak plus ile başarılı olamadılar. Gmail ve arama motoru sayesinde halen SEO için avantaj sağladığı için birçok kişi yer almaya devam etmekte.

LinkedIn

Profesyonel iş yapıyorsanız, profesyonellerin arasında yer almalısınız. LinkedIn size kendinizi tanıtma ve kurumsal bir kimlik olarak piyasada bilinme şansını sunar. Aynı zamanda çevrenizi genişletmek için de son derece kolay kullanımlı bir platformdur. Burada dikkat edilmesi gereken konu, diğer sosyal mecralardaki gibi paylaşımlardan ziyade içerik açısından doyurucu bilgi olan paylaşımların yapılmasının daha doğru olacağıdır.

Instagram

İnanılmaz bir yükseliş trendine giren bu platform resim paylaşımı konusunda favori iken şimdi artık video paylaşımını da sunmaya başladı. Buradaki tepkiler çok daha hızlı gelmektedir. Fakat aynı şekilde gelen yorumları yakın takip etmelisiniz, ki bu da zaman harcamak demektir.

 

Özetlersek

Bu çağda bu mecralarda olmamak demek potansiyel müşterilerinizden uzak duruyorsunuz demektir. Ama demiyorum ki sırf kullanmış olmak için kullanın. Buralarda paylaşacağınız şeylere çok dikkat etmelisiniz. Neticede herkese açık ortamlarda kendinizi herkese sevdiremeyeceksiniz. Bu sebeple yapılacak yorumları olgunlukla karşılamalı, fevri davranış ve tepkilerde bulunmamalısınız. Aslında burada dinleyici olmak çok önemli. İnsanlara kulak verin ve kendi işinizle ilgili olarak ne beklediklerini anlamaya çalışın.

Bütün bunları yapmaya çalışırken zaman tuzağına düşeceğinizi garanti edebilirim. Bu sebeple çok planlı olmanız gerekir. Eğer paranız var ise bu işi yapan uzmanlardan destek alın. Sizin asıl işinizden odağınızı kaybetmemeniz gerekir.