korkulukfestivali

Korkuluklar Geçidi

 

korkulukfestivaliİzmir’in Urla ilçesine bağlı 102 yıllık Barbaros köyünün, tarımsal, kültürel ve geleneksel değerleri canlandırmayı hedefleyerek hazırladığı Türkiye’nin ilk tematik festivali olan Korkuluk Festivali, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar’ın da katıldığı korkuluk kortej yürüyüşü ile başladı.

Yaşları 18 ile 75 arasında değişen Barbaroslu köylüler, köylerin genel olarak kaybolmaya yüz tutan tarımsal, kültürel ve geleneksel değerlerini korumak için düzenledikleri Korkuluk Festivali’nde yaptıkları 300’ün üzerinde korkulukla renkli görüntüler sergiledi.

Korkulukların arasında açılış konuşmasını yapan Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, festivallerin bölgeye, kente ve yapıldığı yöreye katkısının büyük olduğunu hatırlatarak, “Bize de bu proje geldiğinde çok heyecanlandık, mutlu olduk. Günümüz koşullarında geçmiş değerlerimizi canlandırmak, dikkat çekmek çok önemli. Buradan başlayan kırsal, tarımsal hareketin öncüsü olmak Urla’ya yakışandır. Urla her zaman toprağı, denizi ve doğal harikalarıyla öncü olmuştur” dedi.

“Gülümseyin Barbaros’tasınız” diyen Korkuluk Festivali Komite Başkanı Demet Küçükkayalar ise “Her gün Barbaros Kütüphanesi’nde buluşan köylü kadınlar, günün 8 saati korkuluk yaptı. 3 gün boyunca sürecek etkinliklerle köyümüz büyük bir tarımsal hareketin merkezi olacak. Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi, toprağımızı, el becerilerimizi hatırlayalım istedik” dedi. (İHA)

Benzer konu

kiracı

Kiracıya Sorulması Gereken Sorular Nelerdir ?

Kiracıya Sorulması Gereken Sorular Nelerdir ? Mal sahibi olarak evinizi ya da başka bir taşınmazınızı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir