projecigli

İzmir’in iki yakasını bağlayacak ve 3,5 milyar liralık yatırımla hayata geçirilmesi planlanan Körfez Geçiş Projesi görücüye çıktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın toplam 4 ayrı ilçenin sakinleri ile sivil toplum kuruşlarının dikkatine sunduğu projeyle ilgili kritik toplantıya kentteki meslek odalarının eleştirileri ve projeye dair görüşleri damga vurdu.

ÇED süreci start alan “İzmir Körfez Geçişi (Otoyol ve Raylı Sistem Dahil) Projesi” halkın görüşüne açıldı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan körfezin iki yakasını buluşturacak projeyle ilgili olarak Balçova, Çiğli, Narlıdere, Karşıyaka halkının da katılımı ile düzenlenecek olan bilgilendirme toplantısı İzmir Ticaret Odası’na ait meclis salonunda yapıldı.

“İZMİR’İN MARMARAYI” 3,5 MİLYAR LİRAYA MAL OLACAK

İzmir’de Üçkuyular ve Karşıyaka arasında körfezin iki yakasını bağlayacak karayolu tüp geçit projesi resmen start alıyor. Projeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geçtiğimiz haftalar içerisinde ÇED duyurusu gelirken, süreç için kritik öneme sahip halkın katılım toplantısı da gerçekleşti. İzmirlilerin onayına sunulan projeyle ilgili toplantıda bakanlık ve çeşitli resmi kurum yetkililerinin yanı sıra, vatandaşlar, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri hazır bulundu. Toplantıda, proje dosyasını hazırlayan yüklenici firma Yüksel İnşaat yetkilisi Özgür Uğurlu yatırımla ilgili detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

2017’DE İNŞAATI BAŞLAYACAK

Trafik ve ulaşım etüdü, güzergah ön projeleri, jeoteknik ve jeolojik etütler, tünel ön projeleri, fizibilite etütleri, yapay ada ön projeleri gibi hazırlıklar gerçekleştirilen projeyle ilgili bilgiler sunan Yüksel İnşaat Proje Müdürü Özgür Uğurlu’nun ardından yatırımla ilgili ÇED dosyasını hazırlayan Dokay Çevre Mühendislik yetkilileri de halka süreçle ilgili bilgi verdi. Firma yetkilileri, projeyle ilgili ÇED sürecinin yaklaşık 18 ay içerisinde tamamlanacağını ve yatırıma start vermek için ardından ihaleye çıkılabileceğini aktardı. Projenin inşaat aşamasında kuzey ve güneyde iki adet olmak üzere kırma eleme tesisi (İnşaat için gerekli malzemeyi sağlayacak taş ocağı), 2 adet beton santrali ve bir adet de asfalt plent tesisi inşa edilecek. Kurulacak ek tesisler için Çevre Kanunu kapsamında ayrıca gerekli izinler alınacak.

PROJEDE NELER VAR?

Çiğli’de 2’inci Ana Jet Üsttü Mevkii’nden start alacak yeni proje kapsamında Narlıdere Sahilevleri’ne karayolu bağlantısı sağlanacak. Projeye göre raylı sistem için de ayrıca güzergah belirlenirken, Karşıyaka Mavişehir’den başlayacak hat, yine İzmir Körfezi’nden Üçkuyular’a bağlanacak. Körfez altından yapılacak ve Türkiye’de ilk olacak batırma tünel yöntemi ile kentin iki yakası Marmaray benzeri bir sistemle birbirine bağlanacak. Proje dahilinde 2693 metrelik denizaltı tünelinin (tüp geçit) yanı sıra, körfez içine ve körfez kıyısında iki adet yapay ada kurulacak. Çiğli’yi Balçova’ya bağlayacak projeye göre, körfezin iki yakası arasında ulaşım bütünlüğü sağlanması hedeflenirken, körfez özel bir köprü ile geçilecek ve köprü bitiminde oluşturulacak yapay bir ada ve batırma tünel ile buradan gemilerin geçişine olanak sağlanacak. İzmir Çevre Yolu’nu kısaltacak proje dahilinde güzergahta bir de Mavişehir-Üçkuyular tramvay hattına yer verilmesi planlanıyor. Projeye göre, toplam 4,2 kilometre uzunluğunda körfez köprüsü, 880 metrelik yapay ada, bin 800 metrelik batırma tüp tünel ve 16 bin 400 metre de raylı sistem inşa edilecek. Ayrıca mega proje kapsamında toplam 6 şeritli otoyol ve 2 şeritli raylı sistem güzergahı bulunacak. Diğer yandan, geçmişte imar planlarındaki problemler ile gündeme gelen projeyle ilgili olarak hazırlanan ÇED dosyasında alternatif güzergahlara da yer verildi. Proje tamamlandığında mevcut güzergahtaki 70 dakikalık yolculuk süresi 10 dakikaya inecek. Karbon salınımı trafikten kaynaklı çevre kirliliğinin azaltılması da hedefleniyor.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir