8e2c630e25fa5268_480x270

İzmir’de Sahil’e altgeçit inşaatı başladı

8e2c630e25fa5268_480x270İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde Mithatpaşa Parkı önünde altgeçit çalışmalarına başladı.
DHA – İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde Mithatpaşa Parkı önünde altgeçit çalışmalarına başladı. Altgeçit inşaatında trafiği aksatmamak amacıyla kara tarafında 3 şeritli servis yolu açılırken burada bulunan ağaçlar fidanlıkta rehabilite edilecek ve inşaat sonrasında yine aynı bölgeye dikilecek. Alt geçit 36 milyon 475 bin 519 TL’ye malolacak ve üstünde farklı tasarım ve peyzajlarıyla denize kesintisiz ulaşımın sağlandığı meydan oluşturulacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi,Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlatılan “İzmirdeniz – Kıyı Tasarım Projesi” kapsamında, Mustafa Kemal Sahil Bulvarı trafiğini de rahatlatmak ve bölgeye yeni bir soluk getirmek amacıyla Mithatpaşa Parkı önünde tasarladığı karayolu alt geçidinde inşaat çalışmalarına başladı. İnşaat 500 günde tamamlanacak. Toplam bin 150 metre uzunluğundaki karayolu alt geçidinin yapım çalışmaları sırasında trafiğin aksamaması için, 3 gidiş- 3 şerit gelişi korumak amacıyla yolun iki kenarına kademeli olarak servis yolu yapılması planlandı ve çalışmalara başlandı.

Üçkuyular’dan Konak yönüne gidişte oluşturulan 3 şeritli servis yolu kara tarafından geçecek. Servis yolu üstünde kalan 40 ağacı da Fırat Fidanlığı’na taşınacak. İmalatlar bittikten sonra, taşınarak rehabilitasyona alınan ağaçların tamamı yine aynı bölgeye dikilirken, yeni peyzaj çalışmalarıyla alandaki yeşil doku daha da artırılacak. Orta refüjdeki ağaçlar için de aynı yöntem uygulanacak.

SAHİLDE YENİ MEYDAN

İzmir Büyükşehir Belediyesi, projenin ikinci etabında ise Mithatpaşa parkı önünde yapılan karayolu alt geçidinin üstünde kalan alanları Kıyı Tasarım projesi kapsamında yeniden düzenleyecek. Kentlinin denizden ve sahilden daha rahat faydalanması, gürültüsüz ve keyifli bir ortamda vakit geçirmesi ve denizle iç içe olabilmesi için uygulanacak proje, karayolu geçidi üstünde kazanılan alanların yayalaştırılıp denizle bütünleştirilmesini sağlanacak. Karayolunun üstünden kazanılacak yaklaşık 400 metre uzunluğundaki alanda kentliyi denizle buluşturacak uygulamalar yapılacak. Hatay’dan gelen aksın genişlediği nokta olan Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi’nin önündeki alan, yayalaştırılarak denize doğru genişleyecek ve yeşil alanlarıyla yeni bir meydan olarak düzenlenecek. Yolun yer altına alınması ile meydan yoğun trafik gürültüsünden de uzaklaşacak. Ayrıca yeni düzenleme sayesinde Mithatpaşa Parkı’nın kara tarafında kalan tarihi doku da daha görünür ve algılanır hale gelecek.

Altgeçit yapımı ihalesi Mart ayında yapıldı. 16 firmanın yarıştığı ihaleyi 36 milyon 475 bin 519 TL’ye Yapı Sts- Kmb Metro ortak girişimi kazandı. Kaybedin bir firmanın itirazını KİK reddedit. Sözleşmenin imzalanması sonucu firma çalışmaarına başladı.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir