Meslek

Mesleğinizi, yaptığınız işi, bir gayrimenkul danışmanı yapabilir mi?

MeslekHayatınızda kaç defa bir kesiğe dikiş attınız? Birini ameliyat ettiniz mi? Hastalandığınızda kendinize reçete yazabiliyor musunuz? Şampiyonluk maçında forvet oyuncusunun kaçırdığı golü siz olsanız atabilir miydiniz? Araba kullanmayı kendi kendinize mi öğrendiniz? Peki ya motosiklet kullanmayı?  Canınız iskender kebap istediğinde evde kendiniz mi yapıyorsunuz, yoksa dışarıda işin ehli bir lokantaya mı gidiyorsunuz? Oturduğunuz evi siz mi yaptınız, yoksa bir müteahhit mi?…………Bu sorular uzar gider. Yukaridaki örneklerden biri veya birkaçı profesyonel ilgi alanınıza giriyorsa, mesleğiniz ya da mesleklerinizden biriyse, dikkate almayın lütfen.  Bazılarını kendi kendimize öğrenmişizdir ( araba ve motosiklet kullanmak gibi ). Herkes kendi işini kendi halletmek ister. Amaç hepimizde aynıdır. ”Maliyeti düşürmek”….. Peki , ne zaman hata yaptığımızı anlarız? …. SORUNLARLA karşılaştığımız zaman..

Ben 39 yaşındayım. İlk motosikletimi 29 yaşımda aldım, ve 3 ay kadar , birçok tanıdığım insana göre yavaş yavaş , kademe kademe ilerlettim ( fazla temkinlisin, birşey olmaz diyenler oldu ). Tamam da, doğrusunu bilmediğim bir konuyu yavaş ilerletsem ne olur, hızlı ilerletsem ne olur?  Ardından bir markanın satış ekibine katıldım, satış danışmanı oldum ve bana PROFESYONELLER, MOTOSİKLET KULLANMAYI öğrettiler. Bugün hem güzel bir markanın , hem de MEB’nın sertifikalı motosiklet eğitmenlerinden biriyim. Fakat aktif mesleğim Gayrimenkul Danışmanlığı…

Satmak, herkesin gerçekleştirebileceği bir fiil. Evinizi, arabanızı, teknenizi, arsanızı vb sahip olduğunuz her şeyi satabilirsiniz.. Tamam da NASIL?

Gayrimenkul sektöründe çalışmayan biri, hayatında kaç kez tapu dairesine gider? Kaç kere gayrimenkul alıp sattıysanız o kadar. Problemsiz bir ya da birkaç işlem gerçekleştirdiniz diyelim.  Ya da hiç işlem yapmadığınızı varsayalım. Karşınızdaki alıcı ya da satıcıyı ne kadar tanıyorsunuz? Para alış verişi nasıl olmalı? Bilmediğiniz bir konuda dolandırılmanın önüne nasıl geçeceksiniz? Alacağınız / kiralayacağınız mülk gerçekten karşınızdaki kişinin mi? Tapuya gittiniz, mülkte ipotek var… Ne yapmanız gerekiyor?

Son zamanlarda gayrimenkulünü satmaya çalışan insanlardan şu lafı çok duyuyorum.. ”DENİYORUZ”… Yan daire 300.000 TL ‘ye satılamazken, kendi dairesini 450.000 TL ‘ye satmaya çalışan kişilerden bahsediyorum. Hemen kızmayın, mülk sizin … İsterseniz 750.000 TL isteyin. Fakat amacınız gerçekten satmak mı? Fiyatı neye göre belirlediniz? Bu evi sattıktan sonra almak istediğiniz mülk 450.000 TL olduğu için bu fiyatı deniyorsunuz, biliyorum. Çünkü kendiniz söylediniz. Peki alacağınız mülk gerçekten 450.000 TL eder mi? Şunu unutmayın lütfen. Teknoloji artık cebimizde. Dokunmatik ekranlı cep telefonlarımızdan iki tuşa basıyoruz ve o bölgedeki bütün satılıklar karşımızda..Cebinde yarım milyon TL ile dolaşan alıcı adayı, yan daireyi görmeyecek mi? Kaldı ki o daire de gerçekten 300.000 TL ediyor mu? Pazarda 12 TL tutan patates için ”10 TL olmaz mı?” diyen kuzenim, 2 dönüm tarla 50.000 TL imiş dediğimde ” Ooo çok iyiymiş” dedi. Allahım, neye göre, kime göre iyi?? O bölgede tarlaların dönümü kaç para?

Başınızı çok ağrıttım, kusura bakmayın. Ben,bugüne kadar, bilmediğim konularda profesyonellerden yardım aldım. 3 TL verdim, 10 TL cebimde kaldı. Bu hesap inanın hiç şaşmadı. Doktorunuz var, sigortacınız var, müdavimi olduğunuz lokantalar da var, terziniz de var. Bir de Gayrimenkul Danışmanınız olsun, fakat güvenilir bir firmanın güvenilir bir danışmanı olsun. Sizin yatırımınız onun yatırımı olsun. Paranızı , kendi parası gibi görsün.

Sağlıcakla kalın,

Cüneyt ERTAN

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir