tapu_5

Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

tapu_5Karmaşık bir süreç gibi görünen tapu işlemleri, doğru bir sıralama ve düzenlilikle yerine getirildiği takdirde sanıldığı gibi yorucu ve karmaşık olmayacaktır. Öncelikle yapmanız gereken, satın alacağınız gayrimenkulün tapu fotokopisini almaktır. Bağlı bulunulan belediyeden emlak vergisinin olup olmadığını kontrol ettikten sonra, tapu dairesine gitmeden önce hem satıcı hem de alıcının yanında bulunması gereken belgeler kontrol edilmelidir. Satıcı, son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 1 adet fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi ve temiz belgesini yanında bulundurmalıdır. Alıcı ise son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet fotoğraf ve nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisini yanında bulundurmalıdır. Bunların dışında belediye rayiç belgesi, tapunun aslı ve fotokopisi ve ödemede kullanılan krediye göre ipotek evraklarının da hazır bulundurulması gerekmektedir.

Tapu dairesindeki işlemler ise tapu harcının yatırılması ve tapu dairesinde randevu alınması ile başlar. Evraklar ve tapu harç dekontlarının yetkili memura teslim edilmesi ile birlikte Akit odası için beklemeye geçilir. Adınızın anons edilmesi ile birlikte Akit Odası’na geçilir, burada tapu kayıtları imzalandıktan sonra müdürün imzası ile tapu belgesi teslim edilir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta olarak, alıcının emlak beyanını 3 ay içerisinde belediyeye vermesi gerekir. Aksi takdirde can sıkıcı bir ceza ile karşılaşılabilir. Tüm bu süreç, randevular, bekleme süreleri gibi basit detaylar ile karmaşık görünse de sıralamanın doğru yürütülmesi ve sistematik bir hareketle kolaylaşır. Hele de Startkey ABC gibi emlak alanında başarılı bir ismin danışmanlarından yardım alırsanız, işleminiz oldukça kısa sürede halledilecektir.

Startkey ABC desteği ile gerçekleşen tapu işlemleri, hızlı ve sorunsuz olacaktır. Güvenle hareket ederek, tapunuzu teslim alabilir ya da gayrimenkulünüzün satışını gerçekleştirebilirsiniz. Tapu dairesine gitmeden önce yapılması gerekenler ve tapu dairesinde yapılması gerekenler, hatta işlemin sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, Startkey ABC uzmanları ile sizin için risk oluşturmaktan çıkacaktır. Pratik bir tapu işlemi için konunun uzmanları ile görüşmeli ve hata yapmaktan korunmalısınız. Durduk yere canınızı sıkmamak için Startkey ABC gayrimenkul danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir