hesaplama

BİR GAYRİMENKULÜN SATIŞ FİYATI NASIL BELİRLENMELİDİR?

Bahse konu olan gayrimenkulün bir ev olduğunu düşünelim. Evinizi satışa çıkaracaksınız, fiyatını nasıl belirleyeceksiniz? Bu konudaki en temel yaklaşım, evin muhtemel kira bedeli üzerinden ilerlemektir. Kira bedeli ile satış bedeli arasında ortalama 200-220 kat arasında değişen bir oran sözkonusudur. Kira bedeli 2500TL olan bir evin, kabul gören ortalama geri dönüş süresinin (amortisman) 17 yıl olduğunu düşünelim. Bu durumda 17 yıl, yani 204 ayda eve yaptığınız yatırım size geri döner. Sonuç olarak 2500×204=510.000TL olarak evinizin değerini hesaplayabiliyorsunuz. Amortisman süresi şehirden şehire, ilçeden ilçeye, mahalleden mahalleye farklılık gösterir. Ticari gayrimenkullerin amortisman süreleri de konut amortisman süresinden daha kısadır.

Komşum  evine şu fiyatı istiyor, benim satış fiyatım da şu olmalıdır yaklaşımı her zaman işe yaramayabilir. Ya komşunuz tok bir satıcıysa, satılsa da olur, satılmasa da olur düşüncesindeyse!!! Yanlış bir referans ile fiyatlandırma yaparsanız, eviniz ya satılmaz ya da satışı çok uzun zaman alır. UNUTMAYIN! Doğru fiyat, doğru alıcıları çeker ve evinizin optimum sürede satışı gerçekleşir.

#Startkey ABC Emlak Ofisi olarak biz, müşterilerimize bölgesel verileri inceleyerek bir analiz çalışması sunuyoruz. Farklı vadelerde, evin satış fiyatının nasıl olabileceği konusunda tavsiyelerimizi paylaşıyoruz. Müşterimizin seçimine bağlı olarak da, bir pazarlama aksiyon planı uyguluyoruz.

Evin satış fiyatını belirlerken diğer önemli bir kriter de, evin ne kadar sürede satılmasını istediğinizdir. Satış süresi ve evin fiyatı ters orantılıdır. Acil satmak istediğimiz bir evi, gerçek değerinin biraz altında satışa sunmak mantıklı bir yaklaşım olacaktır. UNUTMAYIN! Siz evinize objektif ve makul bir değer belirleseniz bile, satışın gerçekleşmesini ve reel satış fiyatını çoğunlukla piyasa koşulları ve alıcıların tavrı belirleyecektir.

Bunların haricinde, evinizin merkezi konumda olması, ulaşım araçlarına mesafesi, binanın yaşı ve niteliği, manzarasının olup olmaması, cephesi, odaların kullanışlılığı, yakınında market, okul, hastane olup olmaması, markalı bir konut projesinde yer alması v.b. etkenler evinizin satış fiyatını etkileyecektir. Ancak evinizin içine yaptığınız keyfi dekorasyonların evin satış fiyatına bir etkisi olmayacaktır.

Gelin siz de, gayrimenkulüzün satışı/kiralanması konusunda sürecin başından sonuna kadar #Startkey ABC Gayrimenkul’ün profesyonel hizmetlerinden faydalanın. Gayrimenkulünüzü güvenle, hızlı ve en uygun fiyattan satın/kiralayın.

Kaynak: Zingat.com

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

2 yorumlar

  1. Bilgilendirici bir yazi, paylasiminiz icin tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir