house

KAT KARŞILIĞI TAVSİYELER

11219365_1065401790160675_6475342066704053511_n

Kat karşılığında arasını verenler ve kentsel dönüşümden yararlanmak için kendi oturdukları mülklerini müteahhit firmaya verirken dikkat edilmesi gereken çok önemli hususlar vardır. Öncelikle Kat karşılığı mülkünüzü veya arsanızı müteahhit firmaya vermeden önce tapunuzun hissedarları varsa, oturduğunuz mülkte başka bir hak sahibi varsa sözlü olarak görüşmeler yapılmalı ve rızaları alınmaları son derece etik ve süreci hızlandıran aşamadır. Çünkü hak sahiplerinin rızası olmadığı taktirde yasal aşama uzun ve sıkıntılar ile geçmektedir. Olumsuz durumların, mağduriyetlerin ve haksızlığın oluşmaması için şu durumlara dikkat ediniz;

–       Sözleşmede tüm aşamaların çok net ve anlaşılır bir şekilde belirtilmelidir.

–       Taşınmaz sahibinin sözleşmenin imzalanmasından itibaren sözleşme konusu taşınmazı müteahhidin imzasını almadan devir, temlik ve ferağ edemeyeceği kayıt altına alınmalı, ayrıca sözleşmede tapuya şerh düşülmelidir

–       Müteahhidin sözleşme şartlarına uygun olarak yapmayı taahhüt ettiği konutları alt yapı ve çevre düzenlemesi tamamlanmış bir şekilde en geç ne zaman teslim edeceği kayıt altına alınmalıdır.

–       Müteahhidin mimari, statik, elektrik, peyzaj ve alt yapı ile ilgili tüm masrafların kendisine ait olmak üzere tapuyu arsa sahibi adına çıkartarak projeyi inşa etmesi gerekmektedir.

–       Her bağımsız bölüm için proje üzerinde  arsa sahibi ve müteahhidin imzası olmalı ve bu suretle taraflara ait daireler ve bağımsız bölümler belirlenmiş olmalıdır.

–       Uygulama sırasında imar durumu ya da pazar şartlarından dolayı projeyi değiştirmek gerektiğinde arsa sahiplerinin ve müteahhidin müşterek karar alması gerekmektedir.

–       Sözleşmede yükümlülüklere aykırılıkların mecbur sebepler haricinde cezai şartlar  gerekmektedir.

 

Sizlerde gayrimenkulünüzü kat karşılığı vermeden önce mutlaka Startkey ABC ofisimizden profesyonel bir yardım alınız. Kat karşılığında istediğiniz herhangi bir bilgiyi bana ulaşarak öğrenebilirsiniz.

 

 

Bir sonraki yazım ise ‘’Müteahhit firma seçerken nelere dikkat etmeyiliz?’’ olacaktır.

 

Gayrimenkul Danışmanı

DİNÇER KARAKUZU

Gsm: (0554 609 72 80)

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir