banner3

Gayrimenkulünüzün Değerini Etkileyen Faktörler

banner3Gayrimenkulün satış değerini etkileyen faktörler;

Konutun Özellikleri: Konutun brüt alanı, kullanılabilir alanı ve konuttaki oda sayısı. Konutun değerini belirleyen önemli etkendir.

 

Lokasyon: Konutun yakınındaki okullar, alışveriş merkezlerine uzaklığı, toplu taşıma araçlarına ulaşım kolaylığı.

Tapu Durumu: Konu gayrimenkulün tapusunun kat mülkiyeti, kat irtifakı olup olmaması, tapu üzerinde bulunan yasal kısıtlamalar.

Güneş Alma ve Isınma Durumu: Cepheler ve binanın bulunduğu kat güneş alma açısını etkiler. Güneş alan konutlar almayanlara göre daha değerlidir. Hangi ısınma tipinin kullandığı ise konutun değerini değiştirir.

Mevki: Konutların bulunduğu semt ve ilçeler. O semt ve ilçenin konut fiyatları, konut üzerine doğrudan etki yapar. İlçeler arası konut fiyatları farklılık gösterebilir. Bunun dışında aynı ilçede ve aynı semtte bile konutların değerleri çok farklı olabilir.

Prim Getiri Potansiyeli: Konutun bulunduğu bölgede uzun ve orta vadede prim yapabilecek; belediye projeleri, devlet yatırımları, özel sektörlerin büyük projeleri gibi etmenler konutun değerine olumlu etki yapar.

Konutun Otoparkı Olup Olmaması: Günümüzde hemen hemen her ailenin en az bir otomobili bulunmaktadır ve konut alırken bir evin otoparkının olması öncelikle tercih sebebidir. Konutun kapalı ve açık otopark durumu bile değerini değiştirir.

Site, Kapıcı, Güvenlik görevlisi, Güvenlik sistemi: Bunlardan en az birinin olması durumunda söz konusu konutun değerine olumlu yönde katkı sağlar.

Manzara: Cephe ve bulunduğu katın öneminin yanında benzer önemli etkende konutun deniz manzarası, doğa manzarası ve şehir manzarasına sahip olduğudur. Bunlarda evin değerini artıran niteliklerdir.

Sosyal Tesislerin Varlığı: Konutun içinde bulunduğu site, mahalle ve semtin sahip olduğu her türlü aktif sosyal tesis konutu öncelikli kılar

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir