cekimza

Blokeli çek nedir? Ne işe yarar?

   cekimza  Çoğunlukla gayrimenkul satış işlemlerinde kullanılan blokeli çek ( bloke çek de denebilir ) , alındığı bankanın , ”Bloke edilmiştir” ibaresi sayesinde normal çeklerden ayrılır. Normal çeklerin üzerine bloke kaydı konulması ile çek blokeli olmuş oluyor. 

     Blokeli çeki, dolandırıcılık riskini ortadan kaldıran bir ödeme yöntemi olarak da nitelendirebiliriz. Bankalar, bloke çek için küçük bir miktarda komisyon talep ediyorlar. Fakat, şahsi kanaatim, yüklü miktarda parayı çanta veya poşet içerisinde tapu dairesine götürmek, ya da teslim alıp tapudan o kadar nakitle çıkmaktansa, bankaya 100-200 TL bloke çek komisyonu ödeyip, paranıza bir çeşit sigorta satın almak daha güvenli bir yol. Özellikle gayrimenkulünüzü satarken , alıcıdan,  işlemlere başlamadan bloke çek istediğinizi belirtmekte fayda var. Yüklü miktarda nakit parayı tapuda imza sırasında hem sayması çok zor, hem de sahte para riskine girmenin pek bir manası yok.

 Peki işlem nasıl oluyor ?

     Eğer alıcıysanız,  paranızın bulunduğu bankaya gidiyorsunuz. Banka, hesaba bloke koyarak şubenin çekini, alıcı adayı adına hazırlayarak hesap sahibine veriyor. Hesaptaki para artık sizin değil şubenin oluyor. Onlar da çeki getirene ödemeyi yapıyorlar. Eğer bir anlaşmazlık sonucu satış işlemi iptal olursa, çek zaten sizde olduğundan bir problem teşkil etmiyor.

Eğer satıcıysanız, tapuya gitmeden önce, alıcının çeki hazırlattığı bankaya telefon edip, hatta bizzat gidip çekin durumunu, gerçekliğini sorgulayabiliyorsunuz.  Bu sorgulamanın amacı, alıcının renkli fotokopi, sahte çek vs verme ihtimaline karşıdır.

 

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

2 yorumlar

 1. http://www.taputakas.com.tr/ hizmeti Takasbank tarafından yeni hizmete sokuldu. Bloke çeklere alternatif olarak incelemenizi öneririm .

  Saygılarımla

  • Soner Bey merhaba,
   Tapu takası daha önce incelemiştim. Çok pratik ve sorunsuz bir yöntem gibi gözüküyor.
   Yorumunuz için de teşekkür ederim.

   Saygılarımla,
   Cüneyt ERTAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir