satılık sahibinden

SAHİBİNDEN SATILIK MÜLKLERDE YAŞANILAN BAZI ZORLUKLAR VE SORUNLAR

11846765_1672961739586145_775378095426948561_nHer mülk sahibi öncelikle mülkerini kendileri satıp kiralamak isterler ve yaşacakları zorlukları aksilik ve olumsuz durumları görünce bir emlakçıyla veya emlak danışmanıyla çalışmak isterler. Mülk sahibi hiçbir profesyonel destek almadan emlakçılardan daha hızlı bir satış yapacağını düşünürler.

Mülklerini öncelikle internet ortamında pazara sunarlar gelen telefon trafiğinin %95 lik bölümünü, pazara hakim olan emlakçılar ve emlak danışmanları oluşturur. %5 lik kısmını ise potansiyel alıcalar oluşturur. Daha sonrasında ise branda asarak bölgede mülk arayanlara hitap etmek isterler. Brandanın ‘’sahibinden’’ avantajı alıcı gözünde ekstra bir hizmet bedeli ödemeyeceği anlamanı gelmektedir. Brandadan gelen telefonların %70 ni civarda oturan mülk sahipleri %20 sini emlak firmaları %10 nu ise o bölgede mülk satın almak isteyenler oluşturur. Mülk sahibi kendi çevresine ve bazen başka emlak ofislerine mülkünün satılık olduğunu söyler.

En büyük zorluklardan biride mülkünü satmak için yeterli vakit ayıramamasıdır. Özellikle şehir dışında yaşayıp başka bir şehirde mülkünü satmak isteyenler ve çalışan bireyler mülklerini potansiyel alıcılara göstermek için zaman bulamamaktadırlar. İş hayatının stresi ve internet kanalından, brandadan arayanlara cevap vermek alıcıyla uğraşmak psikolojik açıdan rahatsız eder.

Doğru bir fiyatlandırma yapmadan pazara çıkan mülklerin satışı en zor ya da hiç olamayanlardır. Uzun süre pazarda satışta olan mülkler hakkında alıcılar olumsuz fikre kapılıp alternatif başka mülklere yönelirler. Doğru fiyatlandırma gerçek alıcılara hitap ettiği için mülkün satışının kolaylaştırması ve hızlandırmasını sağlar.

Mülk sahibi fiyatlandırma yaparken; “A kişisi … rakam istemiş, benim mülkümde artılar şunlar..” diyerek … rakamın üzerine çıkarak potansiyel alıcıların ilgisini keser. Çünkü mülk sahibi gözünde artı olan bazı şeyler alıcı gözünde hiçbir mali değeri yoktur. Örnek vermek gerekirse aynı binada bulunan bir dairenin altı katı … fiyatken, üst katı …(+) fiyat olabiliyor. O artıları etkileyen neden ise mülkün içine yapılan masraflardır. Beklide alt kattaki mülkü daha ucuza satın alan birey mülke o aradaki fiyat farkından çok daha düşük maliyetle mülkü kendi istediği şekilde yapabilir.

Mülk sahipleri senelerce oturdukları mülkü pazarlarken duygusal yönlerinden kurtulmaları oldukça zordur. Konut için örnek vermek gerekirse; mutfağı özenle seçip rengine kadar beğenip yapım aşamasından çekilen zorluklar veya aksilikleri potansiyel müşterisine anlatırken, karşı taraf  “Rengini beğenmedim.” “Şöyle olsa daha iyimiş.” veya “Bu buraya olmamış.” demesi duygusal yönden mülk sahibini rahatsız eder ve pazarlık aşamasına gelindiğinde mülk sahibi duygusal davranarak pazarlıktan uzak durmaya çalışır. Ya da tam tersi olur. Acil bir ihtiyaçtan dolayı mülkünü satıyorsa, müşterinin ilk verdiği teklifi kabul eder ortalama fiyatın çok çok altına satmış ve zarar etmiş olur. Çünkü mülk sahibi olarak o ihtiyacı karşı tarafa yansıtmış olursunuz.

Evi beğenip almak isteyen kötü niyetli kişilerde olabilir. Yani piyasada dolandırıcı dediklerimiz. Paranın hepsini nakit olarak istemeniz sizi dolandıramayacağı anlamına gelmez. Mülkünüzü almak isteyen kişiler banka kredisine başvuruda bulunabilirler. Bu aşamada bir kapora alınması veya işleyen prosedürler hakkında bilgi eksikliğinden dolayı satışınız yarım kalabilir.

Genel olarak mülk sahipleri, “Ben kimseyle çalışmak istemiyorum ama müşterin olursa getirip mülkümü gösterebilirsin.”  derler. Bu durumda çoğu emlak şirketi kendi portföylerindeki evleri önerirler eğer portföylerinde yok ise size yönelirler. Tabiî ki bu süreç bu kadar basit değildir.

Mülkünüzü emlakçılarla paylaşıp onlara hizmet bedeli ödemeyeceğinizi söylediğiniz de ise gerek internet kanalından gerekse duyumlarınızda sizin istediğiniz fiyatın üzerinde bir satış bedeli istediklerini görür duyarsınız. Bu durumda potansiyel müşterilerin hoşuna gitmez çünkü mülkün gerçek ederini bilemezler. Onun için çok sayıda emlakçıyla evinizi paylaşmanın artısından çok eksisi vardır. Dört-beş emlakçıyla çalışıp hangisinin satmasını isteyebilirsiniz ki? Sizin amacınız kendiniz satmaktır. Onun içinde gerek internetten sahibinden satılık ilanınızı gerekse brandanızı kaldırmazsınız.

Kim satarsa müşteriden hizmet bedelini alsın mantığı ile düşünen mülk sahiplerinin satışı profesyonel bir emlak danışmanıyla çalışandan çok daha zordur. Muhatap hep siz olursunuz. Halbuki sizin yetkilendirdiğiniz danışman sizleri telefon trafiğinden ve gereksiz ev göstermelerden kurtarır. Siz beklide ilk defa tapu işlemleri sırasında alıcınızla yüz yüze gelirsiniz. Yetkili danışman mülkünüzü sizin adınıza karar vererek satışın çok daha hızlı gerçekleşmesini uygun fiyattan satılmasını sağlar.

Gayrimenkul Danışmanı

Dinçer KARAKUZU

 

 

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir