12118896_1038219146212273_120173225204653314_n

YATIRIMLIK EV ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

12118896_1038219146212273_120173225204653314_n

Türk insanı için ev sahibi olmak hayatın önceliklerinden biridir. İstatistiklerde Türkiye’de ev sahibi olmanın ne kadar önemsendiğini ortaya koyuyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ülke genelinde toplam hane halkı sayısı 15 milyonu aşarken, 10.3 milyon ev sahibi, 3.6 milyon da kiracı bulunuyor. Hal böyle olunca da insanların bir yuva, koza olarak gördükleri evleri, yani konutlar günlük yaşamın merkezinde yerini alıyor.

Yaşamak için konut alacakların 15-20 yıllık geleceği göz önünde bulundurarak tercih yapması gerekmektedir. Ailelerin büyümesi veya küçülmesi fonksiyonel olarak evlerinin kullanımı etkilemektedir.

Yatırım yapmak isteyenler küçük konutları seçmelilerdir. Günümüzde markalı firmalar 1+1 ve 2+1 konut tipine daha çok önem vermektedirler.

Türk insanının geleneksel ve kültürel yapısına uygun, geniş, balkonlu 3+1, 4+1 büyüklükteki dairelerin yerine daha pratik daireleri aldığını görmekteyiz.

Son dönemde ekonomik özgürlüğünü ele almış olan çalışan kadınlarda 1+1 daire tipini seçmektedirler.

Bu tipte daireler güvenlik, otopark, yeşil alan gibi sosyal donatılarının yanı sıra tüm ihtiyaçlara cevap veren alışveriş üniteleriyle de ilk tercih nedeni oluyor. Bu tercihin diğer nedenleri ise ısınma başta olmak üzere genel giderlerden tasarruf edilmesi. Alan küçüldüğü için yönetim tarafından belirlenen aidatlar bu dairelerde minimuma iniyor ve alıcı ile kiracıya daha cazip geliyor. Satın alan kişiler ise bu avantajlardan ötürü dairelerini rahat bir şekilde kiraya verebildikleri için son 10 yılda gerçekleştirilen projelerin tamamında 1+1 ve stüdyo dairelerin ağırlıkta olduğu görülüyor.” Özellikle büyük kentlerde aileden ayrı, yalnız yaşama biçiminin yaygınlaşmasının da bu eğilimi desteklediğine dik kat çekiliyor. Daha küçük metrekareli olmalarına karşın kolay satılmaları ve kolay kiralanmaları ile dikkat çeken bu daire tipleri hem konut üreticileri tarafından hem de yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Daha hızlı ve yatırımına göre daha iyi rakamlarla kiralanabiliyorlar.

Stüdyo tipi daireler veya 1+1 ler sadece İstanbul,  Ankara,İzmir gibi büyük kentlerde değil Eskişehir, Trabzon gibi üniversite kentlerinde de son yıllarda yaygınlaştığı gözleniyor, Bu kentlerde öğrencilere iyi rakamlarla kiralanabildikleri için yatarımcılar tarafından da tercih ediliyorlar.

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun’un dedikleri Levent Gökmen’nin yazısında da yer aldığı gibi satarken dikkat edilmesi gerekenlerde şu şekildedir;
Bir konutun alınmasında ya da kiralanmasında konumunun ve dekorasyon detaylarının yanı sıra ulaşımının kolaylığının da önem taşıdığına işaret ediliyor. Merkezi lokasyonlardaki ya da ulaşımı kolay bölgelerdeki evlerin daha kolay satılıp kiralandığını söylüyor.  Konut satarken, özellikle sahibinden yapılan satışlarda kimi zaman zorluklar yaşanabildiğe işaret eden Erilkun konut satarken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor: “Konut satışı yaparken, özellikle sahibinden yapılan satışlarda daire sahipleri bazen art niyetli şahıslar tarafından ‘elden ödeme yapacağız, paranın kalanını sonra ödeyeceğiz gibi’ söylemlerle kandırılabiliyor. Bunun için ödemenizi mutlaka banka kanalıyla alın.
Ayrıca tapu işlemlerini daha hızlı yapabilmek ve evinizi değerinde satabilmek için mutlaka bir gayrimenkul danışmanından yardım alın. Kış dönemleri ve yazın ortası gibi dönemler satışların durgun, fiyatların düşük olduğu dönemlerdir. O dönemlerin dışında evinizi satışa çıkarmanızı tavsiye ederim.” Küçük metrekareli daireler, büyüklerine oranla daha kolay satılabiliyor ya da kiraya verilebiliyor. Gayrimenkul yatırımı yaparken bu tür daireleri seçmek de sonrasında kolay satılmaları bakımından öneriliyor. (Levent Gökmen-Ekonomist Yazar)

Gayrimenkul Danışmanı

DİNÇER KARAKUZU

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş, özellikle 1+1 konusu yurtdışında da çok rağbet gören bir konu olup Türkiye’de ciddi gelişim göstermektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir