para toprakta

İpotekli bir gayrimenkulün, tapuda satışı yapılabilir mi?

para topraktaGayrimenkul alım satım işlemleri için yeterli nakdi bulunmayan kimseler, bankaların konut kredilerinden faydalanıyor. Bankalar, kredi kullanılan ev üzerinde ipotek kuruyor, borç tamamlandığında da ipotek kaldırılıyor. Peki, kredi borcu devam eden bir gayrimenkulün tapuda devri nasıl oluyor?

İpotekli ev satış işlemleri, yapılan satışa göre değişkenlik gösterebiliyor. Satış işleminin peşin yapılması halinde, bankaya olan borcun kapatılarak, bankanın aradan çıkarılması mümkün oluyor. Eski kredi kapatılarak, yeni malik adına kredi hesabı oluşturulabiliyor. Önceki krediyi veren kuruluş, eski krediyi kapatarak, alıcıya yeni bir kredi açabiliyor. Bu süreçte eski kredi kapatılıyor ve tapuda alım-satım işlemi gerçekleştiriliyor. Ancak eski kredi sahibine erken ödeme cezası verilebiliyor.

İpotekli bir mülkün, ipoteği ile de tapuda el değiştirmesi mümkündür. Ancak ipotek kaldırılmadan satın alınması, ileride ciddi sorunlar yaratabilir. Zira ipotekli evi alan kişi,  bankaya borçlu olmasa da, bankanın ev üzerindeki alacak hakkını kabul etmiş sayılır. Ev üzerindeki ipotek kalkmadıysa büyük ihtimalle evi satan kişinin kredi borcu devam ediyordur ve satıcının krediyi ödememesi halinde banka, evin satışını talep edebilir.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir