Chateau-Louis-XIV-_3528759b

NEDEN MÜSTAKİL EV?

IMG_1512Herkesin kafasında kurduğu bir ev modeli vardır elbette. ‘’Pembe panjurlu’’ bir evin hayalini kurarken akla gelen ev tipi elbette müstakil bir evdir. Kimse apartmanın 4. Katını düşünmez diye tahmin ediyorum.

         Müstakil bir evin sıradan bir apartman dairesinden ayıran çok fazla özelliği vardır. Çocuklu aileler için her zaman müstakil bir ev sıradan bir apartman dairesine göre her zaman birinci plandadır. Hele ki çocukluğunu müstakil bir evde geçiren ebeveynler kendi çocuklarının da o zevki tatmalarını ister. Evin içinde top oynayan çocuğunuzu, alt komşunun uyarma gibi bir ihtimali yoktur. Çocuklarınız evin içinde istedikleri gibi tepişebilirler. Evin içinde ister siz isterlerse çocuklarınız yüksek seste müzik dinleyebilir ve herhangi bir enstrümana ilginiz varsa hiç sorunsuz çalabilirsiniz. Bende müstakil bir evde büyüdüğüm için her zaman daha çekici gelir müstakil bir yaşam.
           Müstakil evin bulunduğu konumda güvenlikte önemlidir. Güvenlikli site içerisinde daire fiyatına müstakil ev kaçırılmayacak fırsattır. Tabi ki bütün müstakillerin site içerisinde olacak diye bir şart yok. Güvenliği bulunmayan yerde sizin güvenliğinizi komşularınız sağlar, siz de onların güvenliği için kendinizi sorumlu kılarsınız. Çocuğunuz okuldan eve erken geldiğinde apartman kapısında beklemektense, müstakil evinizin bahçesinde çardağınızın altında oturuyor olabilir veya onun erken geldiğini gören yan komşunuzun atıştırması için çocuğunuza bir şeyler verdiğini görebilirsiniz. Tatile giderken sitenizin güvenliğine evinizin anahtarını bırakabilir misiniz? Bıraksanız bile ne kadar güvenli olur? Oysa müstakil bir yaşamda komşunuz site güvenliğinden çok daha fazla güvenlidir. Evinizi gözünüz arkada kalmadan yan komşunuza emanet edebilirsiniz.
Çitlerle çevirdiğiniz bahçenin bir kısmına kendi ektiğiniz; biberin, soğanın, domatesin, vs. tadını hiçbir marketten, hiçbir pazardan satın aldığınız ürün vermez. Bahçenizin diğer köşesine bir salıncak kurabilirsiniz, diğer bir köşesine de kulübe yapıp köpek besleyebilirsiniz. Akşam yemeklerini bahçede yiyebilirsiniz. Bir hafta sonu akrabalarınızla, arkadaşlarınızla, ailenizle güzel bahçenizde mangal partisi yapabilirsiniz. Hiçbir kimsede ‘’Size neden yapıyorsunuz?’’ diye soramaz çünkü orası sizin özel mülkünüzdür. Zaten bahçede mangal yapmadıktan sonra ev müstakilmiş apartman dairesiymiş ne önemi var. Ayrıca bahçeli evin rengi, kokusu bambaşkadır.
Türkiye genç topraklar üzerinde olduğu için fay hatları çoktur, depremlere elverişlidir. Müstakil evinizde depremden korkmadan rahatlıkla oturabilirsiniz.. Apartmanda ki gibi; yangın, aidat, kapıcı, yönetici ve türlü insanları görme gibi olasılığınız kesinlikle yoktur. Beğendiğiniz, aklınızda olan, hayalinizdeki evi ararken mutlaka profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ederim. Çeşitli nedenlerden dolayı müstakil evlerde aksilikler çıkabilir.

Gayrimenkul Danışmanı
Dinçer KARAKUZU

 

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir