fengshui_haritasi-408x250

Yaşadığınız Mekana Feng Shui Uygulamaya Ne Dersiniz?

fengshui_haritasi-408x250Doğa yaradılışından dolayı harika bir dengeye sahiptir, bu nedenle taş binaların arasından sıyrılıp doğanın içine çıktığımızda çok büyük bir huzur ve rahatlama hissederiz. Aynı dengeyi evimizde de küçük girişimlerle uygulamaya çalışabiliriz. Kısaca feng shui’nin uygulanma amacı yaşadığınız mekana huzuru, pozitif enerjiyi ve bereketi getirmektir. Huzur dolu bereketli bir dokunuş için fengshui yazımıza bir göz atın.

Hayal ettiğiniz eve kavuşmak ise özellikle İzmir Çiğli bölgesinde faaliyet gösteren Startkey ABC Emlak Ofisi ile son derece kolay. Startkey ABC ile iletişime geçerek, sizi anlayan emlak danışmanları ile görüşmeye başlamanız, harika bir eve sahip olmak için en önemli adımdır.

Son yıllarda gazete ve dergide mutlaka gözünüze çarpmıştır: “Oturma ve yatak odanızı Feng Shui ‘e göre düzenleyin”, “Evinizi Feng Shui’e göre dekore edin” gibi.. Birçok kişi sadece bu tür başlıklar yüzünden Feng Shui’yi bir dekorasyon yöntemi olduğunu sanıyor.

Halbuki gerçek çok daha farklı.

Feng Shui kesinlikle bir sihir, büyü yada mucize değildir. Odanızı Asya’dan getirttiğiniz eşyalar ile döşeyip, duvarlarınızı Çin tabloları ile süslemek de değildir.

Peki nedir bu Feng Shui? Feng Shui Çin’de 3000 yılından günümüze kadar gelmiş, bilimsel temellere dayandığı inanılan bir öğretidir. Günümüz bilim adamlarının da inandığı “herşeyin bir enerjiye sahip olduğu” tezini daha farklı bir şekilde ele alarak Çinlilerin “Chi” dediği yaşam enerjisini dengeleyerek yaşam alanlarımıza Mutluluk, Sağlık, Zenginlik ve Başarı getirmeyi amaç edinir.

Yaşadığınız ortamdaki nesneleri (bu bir yapı da olabilir) yönlerine ve renklerine göre düzenleyerek kötü enerjileri engellemeyi, iyi enerjilerin ise kolay geçişini sağlayarak (ying yang) iyi ve kötü enerjileri dengelemek için kullanılır.

Uygularken yararlanılan pek çok kriter vardır, doğum tarihleri, bagua haritası, 5 element gibi ki bu konulara girmeden temel esasları ile bahsedeceğim.

Yaşadığımız mekanda enerji (Chi) akışının yavaş ve yumuşak dolaşarak hareket etmesini sağlamamız gerekir.

Pozitif enerji akışını sağlamak için dikkat edilmesi gereken noktalar:

 

1- Yeni Ev Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
Seçeceğiniz evin ön cephesinin ışık alıyor olması önemli. Evin kare, dikdörtgen gibi düzgün bir şekle sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bahçeli bir ev tercih ediyorsanız, bahçeden giriş kapısına gelen yolun düz değil de dolambaçlı olmasına dikkat edin. Kasvetli olmayan, aydınlık ve sade evler tercih etmeniz önemlidir.

2 – Giriş Kapısı Nasıl Olmalıdır?

Evin giriş (sokak) kapısının baktığı yön çok önemlidir. Ayrıca kapıdan girişte, pozitif enerji sağlamak için şu noktalara dikkat edilmelidir:

 • Giriş kapısının karşısında tuvalet olması ya da iki katlı müstakil evlerde giriş kapısının üzerinde tuvalet olması, size gelen misafirler, tıpkı sifonun çekilişi gibi akıp gideceğinden uygun değildir.
 • Giriş kapısının karşısında merdiven ya da başka kapı olmamalıdır. Çünkü enerjinin akışı hızlı, dik olarak gelir ve diğer kapıdan çıkar.
 • Giriş kapısının karşısında ayna da olmamalıdır. İçeri giren enerji aynadan yansıyarak tekrar dışarı çıkacaktır. Ayrıca, giriş kapısı ile aynı hat üzerinde üç veya daha fazla kapının olmaması gerekir. Bu kural koridorlar için de geçerlidir. Eğer üç tane kapı birbiri üzerine açılıyorsa o mekanda her zaman kavga, münakaşa problemi olacaktır.
 • Giriş kapısının karşısında sivri köşe ve kolon bulunmamalıdır. Yine giriş kapısı karşısında cam olmamalıdır. Aksi takdirde içeri giren enerjinin eve yayılma şansı olmayacak, tekrar dışarı çıkacaktır

3 – Yatak Odası Nasıl Olmalıdır?
Hayatımızın üçte birini uyuyarak geçirdiğimizden, enerjimizi tekrar şarj etmemiz ve iyi dinlenebilmemiz için yatak odasının yerleştirme düzeni çok önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Ayaklar kapıya doğru uyunmamalıdır.
 • Yatak odasında kullanılan çarşaf ve örtüler düz renklerde seçilmeli, eğer desenli ise geometrik şekiller tercih edilmemelidir. Çünkü bu şekiller negatif enerji yayarlar ve dinlenmemizi engellerler.
 • Yatak başı pencereye dayalı veya pencerenin altında olmamalıdır.
 • Kiriş altında uyumak sakıncalıdır, çünkü kirişler ayrılığı sembolize eder ve bunların altında uyuyan kişilerin sağlık problemleri olur. Bu kural oturma mekanları için de geçerlidir.
 • Evli çiftlerin, tek kişilik iki ayrı yatağı yanyana koyup kullanması ayrılığı sembolize eder.
 • Ebeveyn yatak odasının güneybatı yönünde olması evlilik ilişkilerinde mutluluğu getirir. Yatak odasında mümkün olduğu kadar yang renkleri, (kırmızı, altın rengi) kullanmalıdır. Çünkü uyku yin (-) bir aktivitedir ve bu renkler enerjiyi canlandırır ve fazla uykuyu önler.
 • Yatak odanızda TV, müzik seti, bilgisayar gibi elektronik aletler bulundurulmamalıdır. Çünkü bu tip aletler elektromanyetik enerjiyi yansıtır ve sağlığınız için zararlıdır.
 • Odada canlı bitki olmamalıdır. Canlı bitki sadece hasta olan insanların yatak odasında pozitif enerji akışı sağlamak için kullanılır.
 • Odada akvaryum gibi su ile ilgili hiçbirşey bulunmamalıdır.

4- Ofis veya Evinizdeki Çalışma Odanız Nasıl Olmalıdır?
Ofisinizin aydınlık olmasına önem göstermelisiniz.

 • Çalışma masanızda, yüzünüz giriş kapısına bakacak şekilde oturmalısınız. Bu size tüm odaya hakim olma hissi verecektir.
 • Pencereyi tam arkanıza almamalısınız. Ancak odanız bu şekilde tasarlanmışsa, güneşlikleri,  varsa panjurları kapalı tutmanız, bu durumun negatif etkisini azaltmak için yeterli olacaktır.
 • Çalışma odanıza koyacağınız kırmızı ve turuncu renkte aksesuarlar size enerji verecektir.
 • Dolap ve rafların kapaklı olmasına ve kapaklarının kapalı tutulmasına özen göstermelisiniz.

5- Oturma Odanız Nasıl Olmalıdır?
Oturma odanız sizin için önemlidir, ailenizle ve sevdiklerinizle yapacağınız sohbetler hayatınıza anlam katar.

 • Bu yüzden oturma odanızı mümkün olduğunca rahat ve sade eşyalarla döşemeli ve özellikle keskin köşeli eşyalardan kaçınmalısınız.
 • Yüzünüzün baktığı tarafa renkli resimler ve parlak bitkiler koymanız pozitif enerjiyi odanıza taşıyacaktır.
 • Yine oturma odanızdaki dolapların kapalı bulunması da oldukça önemli bir ayrıntı.
 • Tabiki evin diğer yerleri gibi burasının da dağınık olmamasına özen gösterin. Dağınıklık chi enerjisinin akışını engeller.

 

Bunun dışında bereket için tuvalet kapakları daima kapalı olmalıdır; eğer yatak odanızda ebeveyn banyosu varsa kapısı kapalı tutulmalıdır. Mutfakta buzdolabınızın içi temiz düzenli ve yiyeceklerle dolu olmalıdır. Kokuşmuş yemekler bereketi engeller.

Eğer ki evcil hayvan seviyorsanız harika, çünkü kediler köpekler evdeki durağan enerjiyi harekete geçirirler ve chi akmaya başlar.

Uzun ince bir koridorunuz varsa duvarlarına resimler koyun.

Rüzgar çanları da durağan enerjinin olduğu yerler için çok uygundur.

 

Tabii tüm bu kurallar ancak size huzur veriyorsa geçerlidir. Örneğin feng shui’ye göre bir vazonun yeri doğru olmayabilir ama başka bir yere koyduğunuzda da siz mutlu olmayabilirsiniz. Unutmayın ki önemli olan öncelikle sizin iç mutluluğunuz ve huzurunuz…..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …