9325995752_e4ecc539f2_o

Üniversite Öğrencileri Nerede Kalacak?

9325995752_e4ecc539f2_oBin bir emeklerle hazırlanılan üniversite sınavlarından başarı ile çıkanlar bir oh çekiyor. Bu güzel sevinç; eğer ki öğrenci, ailesinin yaşadığı şehir dışında bir yeri kazanmışsa yerini başka endişelere bırakıyor.

Üniversite öğrencilerinin büyük çoğunluğu öğrenimleri süresince ailelerinden ayrı olarak ya evde, ya da bir öğrenci yurdunda kalmayı tercih ediyor. Yurtlar, genellikle çok sayıda öğrencinin kaldığı büyük binalar olması, genellikle kampüse yakın olması ve diğer öğrencilerle sosyalleşme olanağı sunmasından dolayı özellikle tercih edilme sebebi. Aileler açısından ise okula yakınlık, güvenlik ve tabi ki ekonomik olması ön planda.

Ancak son yıllarda artan üniversite sayısı, öğrenci kapasitesinin beklenenin üzerinde yükselmesi ve buna karşılık öğrenci yurtlarının kapasitelerinin ve içindeki yaşam koşullarının yetersiz kalması ile öğrencilerin barınma problemi artış göstermiştir. Bu noktada ise hem öğrencilerin hem de ailelerinin karşısına birkaç seçenek karşılarına çıkıyor; paralı bir yurda yerleştirmek, arkadaşları ile birlikte veya tek başına ev tutmak…

Zaten alışkın olduğu ev yaşantısından ve ailesinden ayrılmak, yaşam ortamının değişmesi ve tanımadığı kişilerle bir arada yaşamaya başlamak, yetişkinliğe adım atmış bir genç için hayatını büyük ölçüde etkileyebilecek önemli değişiklikler. Arkadaşlar ile birlikte ev tutmak başlarda çok eğlenceli gibi görünse de tanımadığınız kişiler ile aynı eve çıkmak pek çok sorunu da beraberinde getirebilir. Hem anlaşmazlıklar yaşanabilir, hem evin kalabalık olması ders çalışma konusunda olumsuz bir ortam yaratabilir, hem de maddi sorunlar söz konusu olabilir.

Bu sebeplerle stüdyo veya 1+1 daireler öğrencilere daha çok hitap ediyor. Bir ya da iki kişinin rahatlıkla yaşayabileceği büyüklüklerde olan bu daireler üniversite öğrencilerine, rahat ve sessiz bir çalışma ortamı da sağlamış oluyor. Evin küçüklüğü tüm masrafların daha az olmasını sağlarken, hareket alanını da kullanışlı hale getiriyor. Üstelik kira masrafları da erişilebilir durumda oluyor. Üniversite öğrencileri bu tip daireleri tercih ederken daha çok eşyalı olmalarına özen gösteriyorlar. Çünkü üniversite için geldikleri bu şehirde bir de eşya masrafı yapmak istemiyorlar. Üstelik mobilya seçilmesi, alınması ve yerleştirilmesi öğrenciler ve aileleri için oldukça uzun ve sıkıcı bir süreç anlamına gelebiliyor.

Doğan bu ihtiyaç emlak ve inşaat sektörüne de bazı yenilikler getirdi. Artık pek çok inşaat firması tarafından oldukça güzel, konforlu, okulların yakınında, toplu taşıma araçlarına yakın, güvenlikli site içerisinde bulunan, havuzu, interneti, kafeteryası, spor salonu olan, modern eşyalarla donatılmış, her türlü ihtiyacın düşünülmüş olduğu güzel konut projeleri hayata geçirildi ve geçirilmeye de devam ediyor. Bu konutlar hem akademik personele, hem öğrenciye hitap ediyor.

Optimum koşullara sahip bir konut arayışında olan öğrenciler ve aileleri güvenebilecekleri bir emlak danışmanına ihtiyaç duyarlar. Üniversite öğrencilerini ev bulmanın zorluğundan kurtaran Startkey ABC özellikle İzmir Çiğli bölgesinde, aktif bir emlak hizmeti sunuyor. Öğrencilerin aradığı eve kavuşmasını kolaylaştırması, kısa sürece sonuç alınması Startkey ABC ‘nin mesleki becerilerinin bir getirisidir.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …