cigli

İzmir Çiğli İlçesinin Geçmişi

 

cigli nost

Ülkemizin cennet köşelerinden biri de İzmir’dir. Hem yerli hem yabancı pek çok turistin uğrak noktası olan kent, mülk edinimi için de ideal noktalardan biri olarak görülüyor. Elbette ki bunun pek çok sebebi var.

Son yılların en çok ilgi gören noktası Çiğli ise doğal güzellikleri, samimi insanı ve gayrimenkul konusunda çarpıcı gelişimi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Vakti zamanında denize yakınlığı nedeni ile ve burada sazlık alanların çokluğundan dolayı sürekli “çiğ” düşen bir yer olduğundan, ismini de bu çiğ damlalarından almış.

Çiğli aslında 1992 yılına kadar Karşıyaka’ya bağlı olarak kalmış şirin bir belde olmuştur. Balkan Savaşı’nın ardından bu bölgenin aldığı göç, Çiğli’nin bugünkü niteliğini büyük oranda etkilemiştir. Yugoslavya göçmenlerinin ağırlıklı olduğu ilçeye, Balkan Savaşı ile birlikte Selanik göçmenleri de eklenmiş ve göçmenlerin samimiyetini nitelik olarak edinen Çiğli sıcak bir ilçe haline gelmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarından sonra Trakya tarafından gelen vatandaşların Güzeltepe ve Şirintepe mahallelerine yerleşmesi ile birlikte, Çiğli daha büyük bir ilçe haline gelmiştir. Sonrasında Doğu Anadolu’da meydana gelen büyük Varto-Hıns depremi sonrası evsiz kalan yurttaşlar için de burada yerleşim oluşturulmuştur.

Çiğli ilçesi İzmir’in en hızlı gelişen ilçelerinden biri olarak gösteriliyor. Bu bölgede kesinlikle görülmesi gereken nokta ise İzmir Doğal Yaşam Parkı’dır. Doğal Yaşam Parkı kapsamındaki kuş cenneti, sahip olduğu 500 bin civarındaki kuş türü ile Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı niteliğine sahiptir. Dolayısıyla her İzmirlinin ziyaret etmekten hoşlandığı, turistlerin ise bu muhteşem doğayı görmeden kentten ayrılmadığı bir noktadır.

dogalyasam            sasalı kus

İzmir’de konaklamak, mülk sahibi olmak için Çiğli’yi tercih ederek, kentin en hızlı gelişen ilçesinde yaşayabilirsiniz ya da bu bölgede edineceğiniz mülk ile geleceğe yatırım yapabilirsiniz. Hızlı gelişen bir ilçe olması Çiğli’yi gayrimenkul yatırımı için ideal hale getirmektedir. Bu konuda size en önemli yardımı ise Startkey ABC Gayrimenkul ofisi yapacaktır. Bölgeye hâkim emlak danışmanları ile gayrimenkul hizmeti veren ofis, sizin için en karlı seçenekleri tespit edecektir. Bu bölgede yatırım yapmanın sırları, satın alacağınız evin konumu ve niteliği, piyasa fiyatlarının takibi ve en uygun fiyatlar ile mülk edinimi Startkey ABC ile mümkün olacaktır. Kentin sahip olduğu potansiyeli yakından görmek için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Benzer konu

2_milyon_kiraci_

Ev sahibinin kiracı üzerindeki yaptırımı nedir?

Geçmişten günümüze kiracı olmanın zor olduğuna dair bir takım düşünceler söz konusuydu. Herhangi bir mülkü …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir